Alternativní hudební objekty a kresby Michala Cimaly jsou ke spatření v prostorách Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích od konce ledna do počátku března.
• MICHAL CIMALA : Posun (21. 1. – 7. 3. 2011)
Michal Cimala patří mezi výrazné postavy současné české výtvarné scény. Pro jeho tvorbu, pohybující se na pomezí designu a volného umění, je charakteristická široká škála výrazových prostředků. Zdrojem inspirace se mu stala městská poetika a industriální prostředí, ze kterého pochází. „Všechny ty zvuky a ruchy, které město vydává, chuť nebo pachuť jednotlivých čtvrtí – to mám hluboko v sobě.“ Ve svém díle propojuje prvky sochařství, průmyslových návrhů, malby, kresby a performance.
Nástroje
Zájem o dynamické tvary a procesy přenáší Michal Cimala především do svých hudebních objektů. Ve své tvorbě postupně přešel od hrubé industriální estetiky k plastům a plexisklu, což mu umožnilo rozvinout netradiční způsob zpracování průmyslového odpadu. Během stipendijního pobytu na UdK v Berlíně objevil nový materiál – žluté plynovodní potrubí z plastu. Sochařské experimenty s tímto materiálem podnítily vznik konceptu experimentálních hudebních nástrojů. Objekty postupně doplnil o struny a kytarové snímače a vizuální stránku svých sochařských kreací tak rozšířil o zvukové efekty. Vznikly bizarní, plně funkční futuristické vize hudebních nástrojů, které mimo jiné daly podnět k založení alternativní hudební formace Roxxxor Vysočany, působící v letech 2001 - 2009. Kromě plastových hudebních objektů vytváří Cimala tzv. „Snowguitars“, baskytary vyřezané ze snowboardových prken.
Kresby
Rozsáhlá instalace kreseb spadá do období 1995 - 2010. Od počátečních klidných „situací“ Cimala nabírá na rychlosti a kreslířská zručnost i volba témat evokuje filmovou či popovou dynamiku. Témata „sex“, „situace“, „stres“ či „outsiders“ mají přesvědčivost deníkového záznamu. Významnou část instalace tvoří skici vývojových prototypů nejrůznějších aparátů a konstrukcí. V pracích na papíře používá Cimala mnoho technik od perokresby, přes kresbu fixem až po airbrush.
Michal Cimala se narodil v roce 1975 v Havířově, absolvoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze Ateliér kov a šperk pod vedením V. K. Nováka. V současné době pracuje jako asistent v ateliéru Jaroslava Róny na Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 2006 je členem vysočanského uskupení Trafačka.
Doprovodný program:
Komentované prohlídky s autorem Michalem Cimalou se uskuteční 7. února od 17 hod a 3. března od 18 hod.