Josef Mengele, známý také jako Anděl smrti, byl německý důstojník SS a lékař. Známým se stal hlavně za svou činnost v koncentračním táboře Osvětim, kde prováděl morbidní a sadistické experimenty na vězních. Zároveň byl členem týmu lékařů, kteří si vybírali oběti, co mají být zabity v plynových komorách, a jedním z lékařů, kteří podávali plyn. Deset dní před příjezdem Rudé armády do Osvětimi byl Mengele převezen o 280 kilometrů dál do koncentračního tábora Gross-Rosen. Po válce utekl do Jižní Ameriky, kde zemřel až v roce 1979 v Brazílii.
Mořská příšera Leviatan či kraken, tak označovali námořníci a rybáři chobotnice. Legendy hovoří i o obřích tvorech, které stáhly loď do hlubin. Chobotnice skutečně mají neuvěřitelnou sílu, jsou obratné a inteligentní. Dokáže jejich devět mozků přechytračit jeden? Člověk proti chobotnici je úplně nový pohled na zvíře, kterému ani vědci ještě pořádně nerozumí.

Dva zajímavé dokumentární kousky na Prima ZOOM:
Od 10. 4. 20.00 Mengele: Tajemství Anděla smrti
10. 4. 23.05 Člověk proti chobotniciMengele: Tajemství Anděla smrti (3 díly, premiéra čtvrtek 20.00, opakování neděle v 15.40)
Německý důstojník SS a nechvalně proslulý lékař Josef Mengele se stal hrozivým symbolem holocaustu a do nebe volající nespravedlnosti. Za druhé světové války páchal kruté pokusy na lidech a dopouštěl se ohavných zločinů proti lidskosti. Před spravedlností se mu přesto podařilo uniknout. Tato historická minisérie odhaluje vše o jeho nepřehledném životě. Kdo byl Josef Mengele? Seriál vychází z rozsáhlého a vyčerpávajícího vědeckého výzkumu a opírá se o nově zjištěné poznatky.
Odhaluje rozporuplnou a komplikovanou tvář důstojníka SS, jenž se zabýval akademickou činností oceněnou dvěma doktoráty, ale i ohavnými pokusy na vězních koncentračního tábora v Osvětimi. Je zodpovědný za nesčetně mnoho zmařených životů. Stal se hrozivým symbolem holocaustu. A také do nebe volající nespravedlnosti, protože navzdory zločinům proti lidskosti, které spáchal za druhé světové války, se mu nakonec podařilo spravedlivému trestu uniknout. Třídílná minisérie odhaluje Mengeleho začátky, jeho zrůdnou roli v nacistické Třetí říši i poválečný útěk do Jižní Ameriky. Nenechte si ujít mrazivou podívanou o vědě bez hranic, úniku, jenž se podařil, aniž by bylo dosaženo skutečné svobody, a palčivé absenci zadostiučinění.
Člověk proti chobotnici (repríza v neděli 13. 4. v 13.15)
Chobotnice mají neuvěřitelnou sílu, jsou obratné a inteligentní. Dosud známe 300 druhů chobotnic. Největší je chobotnice velká, která žije na pobřeží Britské Kolumbie. Délka roztažených ramen může dosahovat až devíti metrů a váha 250 kilogramů. Jako jediná by byla schopna zdolat člověka. Nejsilnější je vzhledem ke své velikosti chobotnice modrá. Všechny jsou jedovaté, ale chobotnice kroužkovaná patří k nejjedovatějším mořským tvorům vůbec a je pro člověka nebezpečná. Jako hlavonožec má chobotnice tělo spojené s osmi rameny.
Na nich má přibližně 2000 přísavek, které se nezávisle na sobě pohybují a jsou schopny uchopit předměty. Tělo tvoří převážně svaly, jedinou tvrdou částí jejich těla je rohovinový zobák. Její centrální mozek koordinuje všech osm ramen, ale ta se pohybují nezávisle na sobě. V kalifornské mořské laboratoři prováděli odborníci testy, které měly porovnat schopnosti chobotnice a člověka. V testu síly se ukázalo, že trénovaný člověk vyvine třikrát větší sílu, než je jeho hmotnost, ale chobotnice šestnáctkrát.
Chobotnice také dokáže odtrhnout dvě přilnavé plochy od sebe. Otevření škeble chionky jí nedělalo potíže, zatímco člověk ji neotevřel. Chobotnice je i mistr v maskování a nepotřebuje k tomu pomůcky jako člověk. Díky buňkám chromatofyrům mění barvu podle svého okolí a změnu barvy používá i ke komunikaci. Díky své měkké tkáni se chobotnice protáhne i velmi úzkým otvorem, což člověk nezvládne. Chobotnice je inteligentní a má prostorovou paměť jako člověk. Zkušenosti získává pozorováním a napodobuje. Dokáže také používat nástroje.
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz