Od 11. 8. 18.55 – Planeta jídla: tento seriál si opravdu vychutnáte:
Planeta jídla (6 dílů, v premiéře každé úterý od 19.00)
Čaj je nejrozšířenějším nápojem hned po vodě. Čínský čaj dorazil do Evropy na začátku 17. století díky holandským a portugalským obchodníkům, kteří obchodovali s Čínou, ale k rozšíření popíjení čaje došlo až koncem 18. století. Když nastaly mezi Anglií a Čínou konflikty, začali Britové pěstovat čaj v Indii. Navštívíme čajové plantáže v indickém Darjeelingu, kde kdysi vznikla první britská čajová plantáž. Dále nás čeká jeden z největších trhů s čajem na světě. Podíváme se, kde se pěstuje čaj puerh, a dozvíme se více o zpracování čaje. Také zažijeme tradiční japonský čajový obřad sadó.
Ukážeme si základní proces výroby sýrů a dozvíme se hodně o jejich historii. Podíváme se do města Roquefort, jehož stejnojmenný sýr je znám po celém světě, a do jeskyně, kde zraje jiný světoznámý plísňový sýr. Dozvíme se, proč jsou některé sýry tak výrazné a jiné téměř bez chuti. Ve středověkém městě Parma zjistíme více o parmazánu. Postupně probereme sýrové speciality Holandska, Švýcarska, Řecka, Turecka, ale i Anglie.
Planeta nabídne nesčetně druhů ryb, od běžně dostupných až po ty, které jsou téměř neznámé. S putováním po rybích specialitách začneme v Japonsku, kde si osvojíme přípravu speciálního sushi. V Turecku se naučíme osmanskou nadívanou makrelu. V Portugalsku ochutnáme specialitu z mořského ďasa. V Barceloně si přiblížíme přípravu legendární černé rýže, jejíž součástí je černý inkoust ze sépie. A co nás čeká v Mexiku, Peru, Francii nebo Egyptě? Na závěr cestovatelé po rybích specialitách představí tři nejlepší rybí pokrmy – indické rybí kari, sicilské sardinky s těstovinami a klasický kantonský rybí recept se žlutými fazolemi a zázvorem.
Cestování za recepty z mořských plodů začneme v Bangkoku ochutnávkou thajské polévky Tom Yum Goong. Řecký ostrov Lesbos nabídne chobotnici na dva způsoby. Chobotnice patří k oblíbeným delikatesám na celém světě. My se ji naučíme ulovit, usmrtit, a jak ji připravit před zpracováním. Zamíříme do amerického města Annapolis, které má ve svém znaku kraba. Krabi vylovení v zátoce Chesapeake jsou slavní, neboť mají jedinečnou chuť díky tomu, že se zde mísí sladká voda z místních řek se slanou mořskou vodou. V Kanadě se zúčastníme lovu škeblí a naučíme se jíst humra jako Kanaďan. A jak chutná syrová hřebenatka? V Irsku si dáme ústřice s irským pivem a další místní speciality. Překvapivě kulinářsky nás také pohostí na jihu USA.
Planeta jídla - díly:
11. 8. – Příběh čaje
18. 8. – Irsko
25. 8. – Pohostinný jih USA
1. 9. – Příběh sýra
8. 9. – Ryby
15. 9. – Mořské plody