Nově prosazovanou metodou redukce negativních následků sedavého zaměstnání s ohledem na bolesti zad i celého pohybového aparátu je tzv. dynamické sezení. Při klasické statické formě sezení, na kterou je většina z nás zvyklá, se uvelebíme a pohodlnou polohu delší dobu neměníme. Naproti tomu základem dynamického sezení je aktivní měnění poloh při sezení přímo na daném sedadle. „Pokud si sednu na židli a opřu se, sedím pasivně. Chce to střídat,“ říká fyzioterapeut Karel Novák.
K tomu nám mohou pomoci různé pomůcky (podsedáky), na trhu najdeme i přímo ergonomicky řešené židle. Případně je možné klasickou židli střídat a využívat alternativní sedáky, jako jsou klekačky nebo balanční míče, tak dlouho, jak vydržíme. Hlavní pravidlo dynamické metody sezení zní: Nejde o to sedět co nejpohodlněji, resp. mít stabilní polohu s respektováním anatomie těla, ale klást důraz na průběžné změny v poloze během sedu, střídat sed a stoj apod.
Jak správně sedět na balančním míči?
„Při sezení na balančním míči je úhel mezi stehenní kostí a trupem 110 stupňů. Nohy na šířku pánve, úhel v kotníku je 90 stupňů, úhel nohou neřešíme. Důležitá je opora plosky a opora předloktí, u kterého úhel také tolik neřešíme. Zaměřit bychom se měli spíše na správné provedení - neopírat se pouze o zápěstí nebo naopak nemít ruce nad stolem,“ popisuje fyzioterapeut Karel Novák.„Zapomenout bychom neměli ani na správnou polohu monitoru,“ radí Novák. „Oči by měly být ve výšce dvou třetin výšky monitoru. S nesprávným sedem nejsou spojené jen bolesti zad, ale i kolen. Vůbec nejhorší, co pro svá kolena můžete udělat, je sezení nohu přes nohu, protože se jedná o největší disfunkci stereotypu sedu.“
Terapeutický postoj pro všední den
Během dne je důležité si několikrát uvědomit, jak se správně stojí a do této polohy si připomenout se na chvíli postavit. Nohy jsou na šířku pánve, kolena ne úplně propnutá. Mnoho žen má hypermobilní kolena, takže ve chvíli, kdy zaujmou pasivní postoj v kolenou, tak se kolena prohnou dozadu. Kolena jsou lehce vytočená do stran - tím se nastaví lehký zevní rotace kyčelního kloubu. Díky tomu se zapojí hýžďové svaly, nastaví se opora o plosku, takže je více zatížena malíková hrana a celá klenba nohy se tak nadzvedne. Ramena jsou úplně uvolněná. Spíše je důležité vytažení vzhůru za temeno hlavy, jako loutka. Hlava je mírně zasunuta a vytažena lehce nahoru. Pánev lehce podsadíme a tím zapojíme aktivně břišní svaly a získáme ideální postavení v bederní páteři. Lehká zevní rotace kyčlí dává prostor pro pohyb v pánvi.I při nejlepší vůli je ale více než pravděpodobné, že nás zejména při zvýšeném pracovním nasazení tělo čas od času bolet bude. Jedná se o lokální bolest provázející konkrétní onemocnění části pohybového ústrojí (bolesti zad, svalů, kloubů, šlach apod.). Nejdůležitější je dále nepřetěžovat postiženou končetinu a navštívit lékaře.
Zdroj, foto: Ibalgin