Ve spolupráci s nutriční terapeutkou Zdeňkou Jirků jsme pro Vás a Vaše děti připravili ukázkový jídelníček. Jídelníček je připraven pro děti ve věku 11 – 14 let. Je sestaven tak, aby byl zajištěn dostatečný příjem hlavních živin - cukrů, tuků, bílkovin, minerálních látek a vitaminů.
Je pro děti bez dietního omezení. V jídelníčku jsou vzhledem k jejich složení a pozitivnímu vlivu na organizmus upřednostněny rostlinné tuky. Rostlinné tuky také přirozeně neobsahují cholesterol. „Dále jsou v jídelníčku zařazeny kvalitní bílkoviny v podobě kuřecího masa a mléčných výrobků,“ říká Zdeňka Jirků, nutriční terapeutka.
Každý den je navíc zachováno pravidlo Zdravé 5, což znamená minimálně pět porcí ovoce a zeleniny denně. „Jídlo doporučuji během dne rozdělit do pěti porcí. Snižuje se tak pocit hladu a zabraňuje se následnému přejídání. Jídelníček je třeba vhodně doplnit kvalitními nápoji – vhodné jsou například stolní vody, ředěné džusy, ovocné čaje, minerální vody,“ dodává Jirků.
1. den
Snídaně: 250 ml čaj s citronem, 2 ks graham. rohlík, Rama 10 g, 50 g sýr eidam 30 %, 1 ks rajče
Přesnídávka: 2 ks broskev
Oběd: polévka – brokolicový krém, pečený losos 150 g, míchaná zelenina 150g, brambory 200 g
Svačina: 200 g meloun, ovocný tvaroh
Večeře: dětská šunka 100g, Rama 10g, 150 g chléb, 1ks červená paprika
Zdeňka Jirků: „První den jsem do jídelníčku zařadila mořskou rybu, jelikož tělu poskytuje nenasycené omega 3 mastné kyseliny - tzv. „zdravé tuky“. Ryby jsou zdrojem jódu, který příznivě působí na správnou činnost štítné žlázy. Červená paprika potom v jídelníčku významně pokryje denní dávku vitamínu C.“
2. den
Snídaně: 250 ml kakao, tvarohový koláček (2 ks), probiotický nápoj natural 100 g, 1 l džus 100 %
Přesnídávka: 1 ks banán
Oběd: polévka- česnečka s kružinkami, vepřový plátek se šunkou a sýrem 100g, bramborová kaše 250 g, rajčatový salát 150 g
Svačina: ovocný jogurt, 1 ks kedlubna
Večeře: bramborový koláč se zeleninou 300 g
Zdeňka Jirků: „Do jídelníčku druhého dne jsem zařadila probiotické výrobky (kysané mléčné výrobky), které obsahují živé mléčné bakterie. Ty napomáhají lepšímu vstřebávání živin a vitamínů z potravy. V neposlední řadě příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Těmito bakteriemi se nedá „předávkovat“. Naopak platí, že více je lépe. Probiotika navíc příznivě působí při léčbě průjmových onemocnění, po podávání antibiotik, po tzv. cestovním průjmu a významně podporují imunitu a obranyschopnost organismu.“
3. den
Snídaně: 250 ml vitakáva, 50 g čokokuličky, 1 ks jogurt bílý, 3 ks meruňky
Přesnídávka: 1 ks jablko
Oběd: polévka hov. vývar s nudlemi, rizoto s kuřecím masem a brokolicí 300 g, šopský salát 150 g
Svačina: 1 ks jogurtový nápoj vanilka
Večeře: tvarohová pomazánka s pažitkou 100g, toustový chléb 100 g, 1 ks pomeranč
Zdeňka Jirků: "Tento den jsem zařadila cereální výrobky, které jsou zdrojem energie. Cereální výrobky je vhodné doplnit mlékem, či jogurtem. Brokolice pomáhá správné činnosti střev. Má vysoký podíl vlákniny, která preventivně působí při onemocnění střev."