Co je atopický ekzém a jak se projevuje?
Atopický ekzém (odborně atopická dermatitida) je neinfekční, chronické a silně svědící onemocnění kůže, které je často alergického původu. Atopie znamená dědičný sklon k alergickým onemocněním, kdy organismus silně reaguje na zevní podněty - alergeny. Ekzém postihuje děti i dospělé. Projevuje se jako červená kožní vyrážka, která je obvykle zarudlá. Kůže je velmi suchá a silně svědí, někdy však může být rozpraskaná až mokvající.
Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na obličeji, krku, loktech, zápěstích, pod koleny nebo na nártech. Silným svěděním je člověk často donucen ke škrábání, které vede k poškození pokožky a následnému zanesení infekce. Což v praxi navíc prodlužuje hojení rozškrábané rány. Odlupování a šupinatění kůže značí odeznění zánětu.
Toto onemocnění je způsobeno kombinací dvou hlavních příčin:
- Zvýšenou citlivostí kůže oslabením její ochranné funkce
(narušená kožní bariéra)
- Zvýšenou citlivostí imunitního systému na určité látky, nejčastěji alergeny (atopie)
Nejčastější příčiny vzniku ekzému:
- Hormonální změny u žen – menstruace, porod a menopauza.
- Alergeny v prostředí, znečištěné ovzduší a stres, a s těmito faktory se pojí i další nemoci jako je astma, senná rýma nebo potravinová alergie.
- Největšími alergeny mezi potravinami jsou: čokoláda, vejce, vlašské ořechy, citrusové plody, kravské mléko, nebo i lepek.
- Starší děti jsou citlivější na inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyl a srst zvířat.
- Při onemocnění se ekzém zhoršuje. Obvykle při chřipce, angíně, zažívacích potížích nebo i při běžné rýmě. Také pocení zhoršuje svědivost a projevy ekzému.
- Aniž bychom si to často uvědomovali – ekzém mohou zhoršit i kosmetické a hygienické přípravky. Jsou v nich obsaženy látky, které mohou působit jako spouštěče onemocnění, proto používejte výhradně neparfemované přípravky vhodné pro pokožku alergiků.
- Stres, nedostatek spánku a odpočinku zhoršuje ekzém a zároveň i jeho projevy – svědění.
Jak ekzém léčit?
Nejdůležitější je začít ekzém léčit, co nejdříve. Tudíž na nic nečekejte a vyhledejte dermatologa včas. Kožní lékař vás pečlivě vyšetří, odebere vzorek kůže, který následně odešle na histologický rozbor. Kožní lékař by vám měl doporučit návštěvu alergologa, aby se zjistilo, na jaké látky jste alergičtí.
Základní léčba atopického ekzému je zevní. Lékař obvykle předepíše kortikoidy, které však mají mnoho nežádoucích účinků. Tyto léky mohou mít formu masti, krémů a nebo roztoků. Působí silně protizánětlivě a v akutních případech při léčbě atopického ekzému jsou nepostradatelné. Ale neměli byste je používat dlouhodobě! K finálnímu doléčení ekzému jsou vhodné šetrné přípravky se slabším účinkem a na nehormonální bázi - např. zinková mast.
Kromě této léčby byste se měli zaměřit také na správnou životosprávu a omezení kontaktu s alergeny. Kromě toho je důležité kůži pravidelně promazávat a zabránit jejímu vysušení. Informujte se ve vaší lékárně na výživové doplňky, které posilují imunitu a jsou vhodné k léčbě pokožky. Můžete vyzkoušet i fototerapii neboli světloléčbu. Příznivě na ekzémy působí také pobyt u moře, některé pojišťovny dokonce přispívají takto nemocným dětem.
Zdroj: BARD