Na trhu je nyní velké množství produktů i značek, které superfood nabízejí. Média i veřejnost jsou zahlceni informacemi a novinkami. Co si máme pod pojmem superfood představit, jak se orientovat v množství informací a na co si dát pozor při nákupu se podíváme v následujícím článku.
Co to vlastně superpotraviny jsou?
Jedná se o potraviny s vysokou koncentrací nutričně prospěšných látek pro lidský organismus. Mezi tyto látky patří vitamíny, stopové a minerální prvky, antioxidanty, enzymy, aminokyseliny a další. Všechny uvedené látky se podílejí na řadě důležitých reakcí v našem těle a dopomáhají ke zdravému životnímu stylu.„Superpotraviny do lidského organismu dodávají řadu nutričně výhodných látek a přispívají tak k racionální výživě člověka. Podporují imunitu, zvyšují celkovou energii a vitalitu, fyzickou a psychickou kondici. Mají blahodárné účinky na přirozené procesy v lidském těle“, říká výživová poradkyně.
Zde je pár vybraných superpotravin, které byste měli určitě vyzkoušet:
Goji neboli kustovnice čínská
Plody kustovnice čínské vzdáleně připomínají malé šípky. Mají výraznou chuť a jemnou, vláčnou konzistenci. Mnohdy se stává, že někteří výrobci dodávají plody kustovnice příliš suché a tvrdé. Vybírejte proto ty, na kterých si opravdu pochutnáte. Sledujte původ, čistotu surovin a to, zda nebyla přidána barviva, aroma, konzervanty či další chemické látky, které potravinu mohou nutričně znehodnotitPlody goji jsou známy pro své výrazné anti-oxidační vlastnosti. Obsahují vysoké množství důležitých aminokyselin a karotenoidů.
Jsou významným zdrojem vitaminů B2 a B3, jež přispívají k eliminaci únavy organismu a ke správné činnosti nervové soustavy. Dále je hojně obsažen vitamin C, jehož vlastností je ochrana buněk před oxidačním poškozením a zajištění správné funkce imunitního systému. Z minerálních látek je v této superpotravině zastoupen fosfor, který ve vhodné kombinaci s vápníkem zajišťuje výživu kostí a zubů. Dalším obsaženým mikroprvkem je i železo, jež v organismu napomáhá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu.
Moruše bílá
Sušené plody moruše bílé jsou velmi chutnou a zdraví prospěšnou potravinou. Díky vysokému obsahu přírodních cukrů jsou příjemně sladké a chuťově mohou připomínat med.Přispívají ke správnému metabolismu (látkové výměně) cukrů a jsou zdrojem důležitých vitaminů a minerálů – především vitaminu C, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, ke správné funkci imunitního systému a nervové soustavy. Dále také k ochraně buněk před oxidačním poškozením.
Goldenberries
Goldenberries jsou sušené plody mochyně peruánské, pěstované převážně v andských oblastech Jižní Ameriky. Typická je jejich výrazná, sladkokyselá chuť.Jsou bohatým zdrojem vlákniny, která se podílí na správné funkci střev a trávení organismu. Stejně jako u většiny superpotravin je zde hodnotně obsažen i vitamin C.
Sušené plody mochyně peruánské lze přidávat do cereálních kaší, jogurtů, salátů, smoothies, dezertů, mixů s oříšky a sušeným ovocem atd. nebo využít samostatně jako zdravou pochoutku.
Jaké množství a jak často superpotraviny užívat?
Doporučuje se užívat malou hrst (cca 20 g) sušených plodů denně.
Stejně tak, jako je tomu u řady ostatních potravin i zde je třeba držet se pravidla „všeho s mírou“. Jak již bylo řečeno, superpotraviny jsou doslova „nabity“ řadou nejrůznějších látek, kterými je ale možné se i předávkovat. Denní doporučená dávka není zcela přesně stanovena. Jako vhodná a zdraví prospěšná se jeví hrstka „zázračných superpotravin“ denně. Stejně, jako je tomu u naturálních ořechů či semen.
Využití v jídelníčku může být velmi rozmanité. Potraviny lze konzumovat jen tak samotné na chuť. Zařadit je lze rovněž do řady nejrůznějších pokrmů, jako jsou snídaňové kaše, smoothie, saláty apod. Využit se dají i při přípravě hlavních pokrmů anebo třeba při domácím pečení (např. chia). Ideální způsob, jak smíchat více superpotravin dohromady a vytvořit si tak opravdu „posilující bombu“.
„Další výhodou může být pro mnohé nízká energetická hodnota nabízených superpotravin. Díky tomu je lze s nadšením zařazovat do nejrůznějších redukčních jídelníčků. Mohou sloužit jako náhrada častého, nepříliš vhodného mlsání nutričně nevýhodných potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a jednoduchých sacharidů (které jsou největším problémem v jídelníčcích řady lidí). Namísto vysoké energetické hodnoty superpotraviny dodávají tělu ve správném poměru vše prospěšné.
Jedna malá hrstka, tj. cca 20 g představuje průměrnou energetickou hodnotu většiny superpotravin 200 - 300 kJ. To je ve srovnání s řadou nejrůznějších pochutin zhruba poloviční dávka. Rozhodující však není samotná energetická hodnota, nýbrž složení jednotlivých makroživin (sacharidy/tuky/bílkoviny) a mikroživin (vitaminy, min. látky), které je zde daleko výhodnější,“ uvádí výživová poradkyně.
Zdravé mlsání nejen k vodě či na cesty
Blíží se období výletů a dovolených. Pokud přemýšlíte, co přibalit na cestu, abyste měli po ruce něco na dodání energie nebo jenom tak chcete zobat něco zdravého při čtení knížky, vyzkoušejte místo sladkých tyčinek a bonbonů superpotraviny.
Sušené plody se zásobou prospěšných látek vám vydrží i v parném létě a budou se snadno převážet – ideální pro ten správný doping nejen ve vašem volném čase.
Děti a superpotraviny?
Přestože jsou superpotraviny brány jako běžné potraviny, je třeba je konzumovat střídmě. I pro dětský organismus představují zdroj kvalitních a výživných látek. Do dětského jídelníčku je lze tudíž v širokém spektru zařadit a to nejlépe od třetího roku života v dávce cca 1 malé hrstky denně. Hlavním důvodem zařazení od 3 let je vyšší riziko předávkování tzv. superlátek a nebezpečí vdechnutí.
Zdroj, foto: Neobotanics