Svatba je velmi důležitým okamžikem v životě každého člověka. Oficiální způsob, jak dát o svatbě vědět příbuzným, kamarádům a dalším lidem, je předat či zaslat svatební oznámení.
Svatební oznámení je první věc, kterou hosté dostanou do ruky.
Je ideální, pokud se podaří sladit styl svatby s oznámením, např. pro
svatbu na hradě či zámku se hodí oznámení se vzhledem pergamenu, třeba i
s ruční pečetí s motivem erbu.
Dříve naprosto
převažovala tradiční, romantická svatební oznámení. Byla na bílém papíře se
zubatým či vlnitým okrajem, psaná převážně zlatým, případně stříbrným písmem.
Oznámení byla ozdobena zejména prstýnky, srdíčky, kytičkami či ornamenty a kresbou nevěsty se ženichem.
Dnes se fantazii meze nekladou a kromě tradičních oznámení si můžeme vybrat z oznámení moderních, luxusních, kreslených, humorných, s fotografií páru či si můžeme vytvořit jiné, vlastní oznámení šité přímo na míru. Takové oznámení si můžeme buď navrhnout sami v některém z kreslících programů, nebo sdělit naše požadavky grafikovi, případně dodat obrázek, či fotografii. Grafik potom udělá návrh(y) oznámení a zašle ke konzultaci. Snoubenci jej buď odsouhlasí nebo požádají o nějaké úpravy.
Svatební oznámení má většinou tvar obdélníku nebo čtverce. Může jít o jednoduchou kartičku, nebo kartičku zasazenou na podklad s výsekem. Častá jsou také otevírací a rozkládací oznámení.
Některá oznámení bývají převázána rozličnými mašličkami, stužkami, jutovými či jinými provázky, ozdobena různými výseky, lepenými srdíčky, prstýnky, nebo koláží z květin, či posypaná třpytkami. Někdy však méně znamená více, takže pokud se ke snoubencům a stylu jejich svatby takové ozdoby nehodí, nemusí ničeho litovat. Minimalistický, moderní styl bez zbytečných ozdob mnohdy působí vkusně, elegantně a výstižně a je to mnohem lepší, než mít oznámení přeplácané různými motivy a ozdůbkami.
Svatební oznámení se dnes kromě tradičních tiskařských technik, jako jsou ražba, laserová technologie nebo termotisk vyrábí i méně tradičními metodami, mezi které patří například slepotisk či termografie. Kromě bílých papírů se tisknou oznámení i na papíry berevné či metalické. Kdo však chce mít svatební oznámení naprosto originální a nezapomenutelné, může si jej nechat vypálit laserem na dřevěnou tabulku.
Svatební oznámení nabízejí zejména půjčovny svatebních šatů, svatební salóny, kopírovací centra, tiskařské firmy, ale můžeme hledat i na internetu, kde je spousta webů, které mají nepřeberné množství rozmanitých svatebních oznámení ve svém sortimentu.
A co by mělo svatební oznámení obsahovat? Především jména a příjmení snoubenců, datum, čas a místo konání svatebního obřadu. Také by neměly chybět adresy. Většina oznámení obsahuje i nějaké motto, citát či oblíbený veršík.
Oznámení se rozesílá či roznáší svatebčanům a ostatním, kterým chceme dát oficiálně o svatbě vědět, většinou 2 – 3 měsíce před svatbou. Je dobré si nechat několik oznámení vytisknout navíc, protože snoubenci občas na někoho zapomenou, nebo se o oznámení přihlásí někdo, s kým původně nepočítali a dodatečné objednávky potom vyjdou dráž. Vzdálenějším kamarádům nebo třeba spolužákům můžeme poslat oznámení i e-mailem. Proto je dobré mít oznámení i v elektronické podobě.
Pokud o svatbě nechceme předem informovat, nebo chceme jen malý obřad pouze se svědky a nejbližší rodinou, máme možnost nechat si udělat svatební oznámení v minulém čase, které oznamuje, že snoubenci byli oddáni.
Většina firem nabízí zhotovení oznámení do 14 dnů, ale například některé weby nabízejí službu zhotovení svatebního oznámení i do 24 hodin.
Ceny svatebních oznámení se velmi liší, začínají již na cca 5 Kč za kus, ale není problém objednat si oznámení i za 60 Kč. Tady už jen záleží na požadavcích a finančních možnostech snoubenců. Obálky ke svatebním oznámením často už bývají zahrnuty v ceně. Většina firem požaduje minimální odběr alespoň 25 kusů.
Pavlice - čtenářka
ChytráŽena.cz