Až čtyři procenta dětí trpí amblyopií, nemocí někdy také přezdívanou jako „syndrom líného oka“. Obvykle se léčí zakrytím zdravého oka náplastí nebo čočkou na dobu několika měsíců. Někdy může být tato výcviková metoda pro dítě hendikepem, navíc ne vždy je 100% účinná. Vědci proto přišli s novinkou, jak oko vycvičit i bez náplasti.
Amblyopie je onemocnění, při kterém dochází ke snížení zrakové ostrosti. Je důsledkem poruchy vývoje vidění v důsledku chybění nebo potlačení zrakového vjemu postiženého oka. Bývá většinou jednostranná a postihuje přibližně každé 50. dítě.
Stimulovat a opravovat mozek
Vědci z izraelského Tel Avivu vyvinuli počítačovou terapii, která do budoucna ušetří děti nevzhledných náplastí a která jim přinese i zábavu. Léčba, která je v tuto chvíli dostupná pouze pro dospělé, je založena na opravování činnosti nervových buněk v mozku. Mozek je totiž nejdůležitějším článkem ve funkci zraku.
Léčba je jedna velká hra
V čem spočívá vlastní léčba? Na obrazovce počítače se náhodně objevují různé předměty, které udržují pozorovatele v neustálém napětí a které vyžadují jistou míru ostražitosti. Pacient, který sleduje monitor, je v neustálém očekávání něčeho nového.
Odborníci tvrdí, že počítačová léčba má stejný efekt jako 500 hodin nošení náplasti. Vědci vytvořili program, který si klade za cíl vyléčit dospělé pacienty. Amblyopie u dospělých byla až dosud v podstatě neléčitelnou nemocí. Obvykle se totiž výcvik oka ukončuje u dětí do devíti let, poté už je poškození definitivní.
Léčba pomocí počítače nesmí být příliš nudná
Počítačový program se snažili odborníci přizpůsobit dětem. Začali proto spolupracovat také s experty na počítačové hry, aby se kromě léčebného efektu mohlo dosáhnout i dostatečné spolupráce s dítětem. Léčba dětí pomocí počítače dvakrát až třikrát týdně po jedné hodině bez náplastí a čoček se tedy zdá čím dál více nadějnější.
Zdroj: Zelený-zákal.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz