Těhotenská cukrovka je metabolické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi tzv. glykémií. Vlivem hormonální změn v těhotenství dochází k vyšší zátěži na slinivku břišní. Slinivka musí vyrábět více inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Cukr, který nestačí být rozložen, se usazuje v cévních stěnách a to především v ledvinách, srdci a sítnici oka.To může později způsobit velké zdravotní komplikace. Těhotenská cukrovka může vzniknout v průběhu těhotenství u žen, které patří do tzv. rizikové skupiny, tzn. že její rodiče už cukrovkou trpí, tak i u zcela zdravých žen. Těhotenská cukrovka většinou trvá po celou dobu těhotenství a porodem končí. Je však vědecky dokázáno, že 50 % žen, které trpěly těhotenskou cukrovkou, onemocní zhruba do deseti let cukrovkou standardní.
Neléčená cukrovka má rizika nejen pro matku, ale i pro miminko. Zvýšené množství cukru se dostává placentou až do krevního oběhu plodu. Organismus miminka se s tím začne vyrovnávat zvýšenou produkcí inzulinu (má již vyvinutou svou slinivku). Cukr je zdrojem energie a dítě přibývá na váze zvyšováním zásob tuku. Děti se pak rodí s vyšší porodní váhou nad 4000 g, což se nazývá makrosomie. V porodnici raději volí místo přirozeného porodu císařský řez, aby tak nedocházelo k poranění u dětí a porodních poranění u matky. Dalšími komplikacemi jsou poruchy srdečního rytmu a dechové obtíže u dětí. Bývá také horší průběh novorozenecké žloutenky. A matka nesmí své miminko přenášet.
Většinou postihuje rodičky vyššího věku ( po 30. roku), obézní ženy, kuřačky a nebo ženy, kde je již cukrovka v rodině. Těhotenská cukrovka se zjišťuje orálním glukozovým tolerančním testem (OGTT), ten se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Na test se chodí na lačno a většinou brzy ráno. Odebírá se krev před tímto testem a hodinu po požití glukózy. U zdravých žen se hladina glukózy v krvi pohybuje do 6 mmol/l. Je li toto číslo vyšší a překračuje 8mmol/l , tak se jedná o vysokou hladinu a jde o těhotenskou cukrovku.
Maminka je léčena dietou a to hlavně vyloučením bílého cukru ze svého jídelníčku. Musí si dávat pozor i na obsah cukru v jogurtech a v pečivu. Může jíst ovoce, ale nejlépe po jednom kuse a to dopoledne. Z ovoce nejsou vhodné přezrálé banány a hroznové víno. Nevhodné je bílé pečivo, které hladinu cukru rychle zvyšuje. Pro těhotné nejsou vhodné ani dia výrobky a umělá sladidla do kávy nebo čaje. Naopak výborné je celozrnné pečivo a zelenina v neomezeném množství. Důležité je taky pravidelně se stravovat nejlépe v tříhodinových intervalech. Je nutné si hladinu v krvi stále kontrolovat a to vždy před jídlem a hodinu po jídle. To se sleduje glukometrem. Diabetoložka, ke které vás jistě gynekolog pošle, vám dá malé pásky do glukometru i samotný přístroj. Na pásku se kápne krev z prstu a na displeji se objeví glykemická hodnota. Tyto hodnoty si maminka píše včetně celého jídelníčku, který pak předloží své diabetoložce.
Na tyto prohlídky se chodí zpravidla jednou do měsíce a test s glukózou se zopakuje ještě okolo 3. měsíce po porodu.
Největší problém pro budoucí maminku je naprosté vysazení řepného cukru a najití přijatelné náhrady. Nejdůležitější je vynechání potravin s glykemickým indexem vyšším než 100 a naopak začlenit do jídelníčku potraviny s GI do 50. Rafinovaný cukr skokově zvyšuje hladinu cukru v krvi a tím zatěžuje slinivku. Naopak existují potraviny, které zvyšují hladinu cukru pozvolna. Čím je potravina přírodnější a čerstvá, tím je GI nižší. Např glukóza 100, med 85, řepný cukr 70, hrozinka 65, sirup z agáve 46, fíky a sušené broskve 35, fruktóza 20. Z toho je jasné, že slazení čaje sirupem z agave rozhodně neuškodí. Používala jsem ho místo cukru i na vaření a pečení. Vhodný je i cukr z ovoce fruktóza, má taky nízký GI. nebo rostlina stévie. Nevhodné jsou také potraviny plné chemie. Kečup, rajský protlak, hořčice, majonéza, dresinky, nealkoholické pivo, sterilované a nakládané zeleniny, paštiky a uzeniny a instantní produkty.
IB60 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz