Podle zápisu v telnické kronice "Bitva tří císařů" začala v časných ranních hodinách 2. 12. 1805 v Telnici a zde také odpoledne téhož dne skončila. Obec je známá mnoha památkami. Dominantou obce je farní kostel sv. Jana Křtitele. Další významné objekty jsou boží muka u Sokolnic, boží muka u silnice k nádraží, hraniční kámen s erbem z 18. století.
V současné době je pro příznivce sportu k dispozici rozsáhlý sportovní areál V Orlovně: posilovna, solárium, kuželna, squash, tenisový kurt, hřiště na košíkovou, volejbal, floorbal, ricochet, posilovnu, telocvičnu, ale také konferenční prostory.
Orlovna v Telnici byla postavena roku 1995 a již od začátku svého provozu si našla své stálé návštěvníky. Nabízí široké sportovní vyžití pro všechny věkové generace.
Je zde také sokolovna, pošta, 2 obchody a především 7 hospůdek, které jsou každý den narvány lidmi.
V roce 1995 byla Telnice vyhlášena "Vesnicí roku.
Nachází se zde výrobna čínských nudlí, jediná, která je v České republice vyrábí.
Na školní docházku využívají děti v obci jednu základní školu nižšího stupně a menší děti mají k dispozci mateřskou školku. Pro využití volného času je v obci k dispozici sportovní hriště. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov.
Vesnice Telnice leží v průměrné výšce 195 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1244. Celková katastrání plocha obce je 600 ha, z toho orná půda zabírá osmdesátdva procent.
V Telnici se již od pradávna hraje házená a hráči jsou opravdoví přeborníci a často někde vyhrávají.
Hřiště v Telnici je zrekonstruováno v roce 2006, hracím povrchem je REGUTEC.
Šatny pro hráče jsou v přilehlé budově sokolovny, kde je také restaurace zajišťující občerstvení diváků.
Telnický kostel
Farní kostel sv. Jana Křtitele leží při východním okraji obce, při místním hřbitovu. Jeho románské základy byly položeny ve 12. stol. Dodnes se dochovala dispozice věže a apsidy. Vlastní kostel byl několikrát přestavován a dnešní vzhled je z barokních úprav z let 1726 až 1734.
Telnice má stabilní strukturu obyvatel s naprostou převahou starousedlíků. Blízkost Brna má vliv na pracovní příležitosti - řada ekonomicky aktivních obyvatel Telnice dojíždí za prací do Brna, nemalý je ovšem také počet těch, kdo naopak za zaměstnáním v Telnici do obce z jejího okolí přijíždějí.
Společenský život v obci
V Telnici funguje deset spolků a občanských sdružení, na jejichž činnosti se podílejí téměř dvě třetiny obyvatel. Myslivecké sdružení pořádá pravidelné střelecké soutěže, pečuje o zeleň v okolí obce a pořádá tradiční myslivecký bál. TJ Sokol se může pochlubit především oddílem házené (téměř půl století je účastníkem první nebo druhé ligy), její členové pořádají plesy, šibřinky a ve spolupráci s obcí také telnické hody. Sbor hasičů společně s TJ Orel pořádají ostatky s průvodem maškar, TJ Sokol organizuje turnaje místních spolků v odbíjené a nohejbalu, rybáři připravují každoročně soutěže v rybolovu pro mládež i pro dospělé a sezónu zakončují rybářským plesem. Jezdecký oddíl Hubička pořádá každoročně okresní soutěž koňských dvojspřeží a čtyřspřeží a účastní se obdobných soutěží v zahraničí, chovatelé drobného zvířectva pořádají výstavy v Telnici a soutěží i na výstavách okresních a celostátních. V obci existuje místní dechovka a dva pěvecké kroužky.
Telnice je i vinařská oblast
První zmínky o pěstování vinné révy v této oblasti se datují od roku 1228, i když v Brně a jeho okolí bývaly vinice odnepaměti. Brněnské vinařství mělo velký vliv na rozvoj vinařství na jižní Moravě.
Jessynka – čtenářka
ChytráŽena.cz