V Praze je největší muzeum v historické budově Národního muzea, které je od 8. července uzavřené, neboť prochází dlouhodobou rekonstrukcí.
Naštěstí existuje řada menších muzeí, která jsou otevřena. Asi každý si občas dá kávu, chcete-li se o kávě dozvědět více, navštivte Muzeum kávy Alchymista v pražské ulici Jana Zajíce.
Po dlouhodobé rekonstrukci bylo nedávno otevřeno Národní technické muzeum v Kostelní ulici.
![](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/narodni-muzeum-praha-30.jpg)
Nejen pro chlapce a muže je určitě zajímavé Muzeum Policie České republiky v ulici Ke Karlovu, kde se návštěvníkům zpřístupnily dokumenty, které by za komunistického režimu nebylo možné ukázat.
Pro milovníky umění kromě známé Národní galerie v budově Veletržního paláce doporučuji hlavní budovu Uměleckoprůmyslového muzea v ulici 17. listopadu. Kromě sbírek, které jsou často v hledáčku zlodějů - například nedávno navrátivší se Drtikolův originál s názvem Vlna - zde můžete z oken místní toalety spatřit Starý židovský hřbitov, kam se běžně platí nemalé vstupné. Pod Uměleckoprůmyslové muzeum patří také galerie Rudolfinum na Alšově nábřeží, kde se často konají nevšední výstavy za poměrně vysoké vstupné, a galerie Josefa Sudka, která se nachází na Úvoze, kde je naopak vstupné opravdu symbolické - naposledy mě prohlídka stála pouhých 10 Kč.
Tato galerie je zajímavá nejen fotografickými výstavami, ale i tím, že jde vlastně o původní ateliér Josefa Sudka, který se nachází v zahradním domku na malostranském dvoře. Můžete nahlédnout do míst, kde umělec vyvolával své dnes ceněné fotografie, a přitom si prohlédnout výstavu některého z jeho následovatelů. Další muzejní návštěvou může být prohlídka Trmalovy vily ve Vilové ulici, která byla postavena v duchu anglické moderny s prvky české lidové architektury, tudíž zde najdete i roubenku v přilehlé zahradě.
O samotné Praze se nejvíce dozvíte přímo v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy v ulici Na Poříčí, kde je trvale instalován Langweilův model Prahy z let 1826–1834. Jedná se o unikátní a nejatraktivnější exponát muzea, který byl nedávno zpracován v 3D technologii jako film, tudíž můžete na plátně přímo procházet uličkami předminulého století. Zajímavá je hlavně židovská Praha ještě před asanací, kde v místech dnešních hotelů a drahých obchodů bylo staré židovské město, z kterého se do dnešní doby dochovala jen malá část.
Začali jsme muzeem kávy a ukončíme naše muzejní putování v kavárně, ale nikoli ledajaké. Jedná se o kavárnu v Domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu, která je stejně jako celý objekt v kubistickém stylu. V několika patrech najdete obrazy Josefa Čapka a další díla umělců, kteří tvořili v kubistickém stylu. Posezení v kavárně je příjemnou tečkou za prohlídkou jediného kubistického domu s kubistickou kavárnou na světě.
Autor:pppeettrr