Spoustu lidí by napadlo, že strach z porodu má jistě každá rodička. Tento strach však jak přišel, tak odejde a žena dokáže přemýšlet i o krásných okamžicích, které ji s narozením jejího děťátka čekají. Žena s tokofobií toto vnímá úplně jinak. Tento strach ji provází neustále a nedokáže se ho zbavit. Jen pouhá zmínka o porodu může u ní způsobit nevolnosti a hrůzné představy o vlastním úmrtí při porodu. S přibývajícím věkem se žena ocitá před těžkou volbou, zda se rozhodnout přetrpět těhotenství se strachem, nebo se touhy po dítěti vzdát a uvažovat raději o adopci. Žena se snaží tento svůj strach překonat a o dítě se pokouší, ale vzápětí ji přemůžou hrůzostrašné představy, které ji donutí vzít tabletku zamezující otěhotnění.

Pro člověka, kterého nezasáhla některá ze spousty fóbií, jsou tyto stavy nepředstavitelné a těžko pochopitelné. I v ordinacích psychologů je tokofobie jedna z fóbií, kterou by raději znali pouze z knížek. Její léčení je totiž velice složité, tak jako celá lidská psychika, do které je někdy těžké vidět.
Ptáte se, kterým ženám může tato strašná choroba ovlivnit život? Objevit se může v životě každé ženy, ale často postihne starší vzdělané ženy - prvorodičky. Může být také následkem prodělaného těžkého znásilnění nebo shlédnutí drastického porodu. Toto je definováno jako primární tokofobie, kterou žena má od mládí. Matky po extrémně komplikovaném porodu mají obavy z dalšího porodu, protože vědí, co je čeká a nedokážou se toho zbavit. Toto se nazývá sekundární tokofobie.

I z tokofobičky se může stát matka, ale potřebuje velkou podporu partnera, svého nejbližšího okolí a také gynekologa. Zkušený gynekolog může těhotné úzkostné ženě doporučit vybrání porodnice, seznámení se s jejím prostředím a přístupem porodnického personálu. Velkou podporou může být pro prvorodičku prožívání těhotenství s dulou, která jí objasní, co ji všechno čeká a se vším jí pomůže. Dalším pomocníkem může být psycholog, který pomůže ženě odhalit důvod jejího strachu a společně s ním překonat těhotenství a zvládnout porod. Pokud se jedná o těžkou formu tokofobie, je dobré nasadit psychofarmaka. Těhotenství je pro ženu radostné očekávání, ale pro tokofobičku je to po dobu devíti měsíců každodenní pocit úzkosti, doprovázený nepříjemnými fyzickými stavy, které nepříznivě působí na vyvíjející se plod. Neléčená tokofobie může vést ženu k úmyslnému potratu a také se u ní může rozvinout negativní postoj k dítěti, které jí způsobilo tolik úzkosti.
Pokud do budoucna přetrvá trend, že ženy budou rodit v čím dál vyšším věku, může výskyt tokofobie vzrůstat, protože starší rodičky budou mít větší strach z komplikací, které přináší porod v pokročilejším věku. Dobrou zprávou však je, že tokofobie zatím není v psychologických ordinacích často diagnostikována.
Autor:Mistery