Tato fóbie není až tak známá jako jiné fóbie, chorobný strach ženy z porodu byl definován až v několika posledních desetiletích. Tento abnormální pocit strachu u ženy v jejím životě způsobuje velkou starost. Jejím posláním v životě je především porodit děti a vytvořit tím se svým manželem rodinu. Žena trpící tímto strachem ale nedokáže toto své předurčení naplnit, a proto se jí to velice psychicky dotýká a cítí se ve společnosti méněcenná a nehodna svého manžela.
Spoustu lidí by napadlo, že strach z porodu má jistě každá rodička. Tento strach však jak přišel, tak odejde a žena dokáže přemýšlet i o krásných okamžicích, které ji s narozením jejího děťátka čekají. Žena s tokofobií toto vnímá úplně jinak. Tento strach ji provází neustále a nedokáže se ho zbavit. Jen pouhá zmínka o porodu může u ní způsobit nevolnosti a hrůzné představy o vlastním úmrtí při porodu. S přibývajícím věkem se žena ocitá před těžkou volbou, zda se rozhodnout přetrpět těhotenství se strachem, nebo se touhy po dítěti vzdát a uvažovat raději o adopci. Žena se snaží tento svůj strach překonat a o dítě se pokouší, ale vzápětí ji přemůžou hrůzostrašné představy, které ji donutí vzít tabletku zamezující otěhotnění.
Tato fóbie dokáže život pořádně zkomplikovat. Velký vliv má na partnerský vztah, ale žena s touto nemocí si nedokáže s tímto svým problémem sama poradit, a proto je pro ni pochopení a podpora od partnera a jejích nejbližších nesmírně důležitá a povzbuzující. Žena takto smýšlející často ani netuší, že nějakou nemoc má a snaží se ji před okolím spíše tajit nebo se za ni stydí a nechápe své vlastní pocity. Tokofobičce může způsobit zmínka o porodu i fyzické potíže. Strach doprovází zrychlený dech i puls, bolest hlavy, zimnice a pocit na zvracení. Kromě porodních bolestí se obává také, jak zvládne tu psychickou zátěž být matkou, že ona či dítě při porodu zemřou, že se nebude schopna o dítě postarat. Toto ji nepřiměřeně tíží a nedokáže se s tím bez pomoci vyrovnat a být matkou.
Pro člověka, kterého nezasáhla některá ze spousty fóbií, jsou tyto stavy nepředstavitelné a těžko pochopitelné. I v ordinacích psychologů je tokofobie jedna z fóbií, kterou by raději znali pouze z knížek. Její léčení je totiž velice složité, tak jako celá lidská psychika, do které je někdy těžké vidět.
Ptáte se, kterým ženám může tato strašná choroba ovlivnit život? Objevit se může v životě každé ženy, ale často postihne starší vzdělané ženy - prvorodičky. Může být také následkem prodělaného těžkého znásilnění nebo shlédnutí drastického porodu. Toto je definováno jako primární tokofobie, kterou žena má od mládí. Matky po extrémně komplikovaném porodu mají obavy z dalšího porodu, protože vědí, co je čeká a nedokážou se toho zbavit. Toto se nazývá sekundární tokofobie.
Tokofobie je v podstatě moderní choroba, na které se podepsal současný způsob života. Dříve bylo rození dětí přirozenou součástí života. Dívky se od malička setkávaly s rozením mláďat u domácích zvířat a také mohly vidět porod dítěte doma. Lidé byli připraveni nést fakt, že dítě se někdy nenarodí zdravé nebo při porodu zemře. Moderní medicína dokáže komplikacím při porodu zabránit, ale dnešní doba přinesla komplikaci jménem tokofobie. Dnešní žena o porodu příliš přemýšlí a z mnoha zdrojů se na ni hrne spousta informací, které nejsou vždy pozitivní. Takovéto negativní informace mladá žena nedokáže správně filtrovat a může se u ní vyvinout tokofobie.
I z tokofobičky se může stát matka, ale potřebuje velkou podporu partnera, svého nejbližšího okolí a také gynekologa. Zkušený gynekolog může těhotné úzkostné ženě doporučit vybrání porodnice, seznámení se s jejím prostředím a přístupem porodnického personálu. Velkou podporou může být pro prvorodičku prožívání těhotenství s dulou, která jí objasní, co ji všechno čeká a se vším jí pomůže. Dalším pomocníkem může být psycholog, který pomůže ženě odhalit důvod jejího strachu a společně s ním překonat těhotenství a zvládnout porod. Pokud se jedná o těžkou formu tokofobie, je dobré nasadit psychofarmaka. Těhotenství je pro ženu radostné očekávání, ale pro tokofobičku je to po dobu devíti měsíců každodenní pocit úzkosti, doprovázený nepříjemnými fyzickými stavy, které nepříznivě působí na vyvíjející se plod. Neléčená tokofobie může vést ženu k úmyslnému potratu a také se u ní může rozvinout negativní postoj k dítěti, které jí způsobilo tolik úzkosti.
Pokud do budoucna přetrvá trend, že ženy budou rodit v čím dál vyšším věku, může výskyt tokofobie vzrůstat, protože starší rodičky budou mít větší strach z komplikací, které přináší porod v pokročilejším věku. Dobrou zprávou však je, že tokofobie zatím není v psychologických ordinacích často diagnostikována.
Autor:Mistery