Popraskané rty a koutky nás trpí většinou v zimě. Na vině jsou časté přechody z tepla do zimy, které jemné kůži na rtech a v okolí nesvědčí. Většinu z nás ale trápí opakovaně po celý rok. Trhlinky v okolí rtů jsou velmi bolestivé, svědí a následným škrábáním se mohou zanítit a hnisat. Problémem pak bývá pouhé zívnutí.
Proč vznikají a koho trápí?
Jako nejčastěji uváděná příčina rozpraskaných koutků se uvádí nedostatečná výživa. Proto by hlavním krokem měla být úprava jídelníčku o potraviny bohaté na železo, zinek a vitamíny skupiny B. Mezi ně patří například vejce, červené maso, pivovarské kvasnice, obilniny, luštěniny, červená řepa, špenát a mléčné výrobky. Kromě potravin je možné také užívat tyto vitamíny v podobě doplňků stravy. „Popraskané koutky se také objevují u lidí, co nedodržují pitný režim, u diabetiků nebo se často objevují u těhotných žen,“ uvádí lékárnice Mgr. Pavla Horáková. Na vzniku se mohou podílet také infekce, bakterie, viry, případně alergie.Samostatnou skupinou, která tímto problémem trpí, jsou děti, ať už se jedná o ty nejmenší, jimž koutky dráždí noční slinění, nebo ty větší, které nosí rovnátka. U dětí je navíc problém v tom, že si koutky neustále olizují, což oddaluje jejich hojení. V případě tohoto zdravotního problému můžeme někdy slyšet slovo „Perléche“. Toto slovo pochází z francouzštiny a v překladu znamená „olizovat“. Označuje zanícené koutky vzniklé právě nadměrným olizováním.
Koutky a rovnátka
Vzhledem ke zvýšené popularitě estetické stomatologie a zájmu o rovnání zubů se právě nositelé ortodontických rovnátek potýkají s prasklými koutky velmi často. „Pokud nosíte rovnátka a trpíte na popraskané koutky, je třeba zkontrolovat, zda rovnátka dobře sedí a samozřejmě dodržovat zvýšenou ústní hygienu,“ říká americký stomatolog William Ralstin.Někdy může být příčinou vzniku prasklých koutků užívání antibiotik, v některých případech je na vině i hormonální změna vlivem antikoncepce. Další příčinou je oslabená imunita a to buď celoročně, nebo v případě, že v těle probíhá nějaký zánět.
Jak na hojení
Základním krokem k zahojení popraskaných koutků je neolizovat a neškrábat. Škrábáním se do nich totiž mohou zanést další infekce a prodloužit tak dobu uzdravení. „Nejčastější chybu, kterou lidé dělají, je že na popraskané koutky nanášejí lůj, který používají na rty. Tyto přípravky většinou obsahují lanolin, který je takzvanou potravou pro kvasinky, jež tvoří v koutcích bílý povlak. Tím se vlastně dokrmují a koutky pak nemají šanci se uzdravit,“ vysvětluje dále Mgr. Horáková.Většina přípravků na léčbu kvasinek v oblasti rtů má však nepříjemný zápach a při neopatrném slíznutí odporně chutnají. Proto je důležité vybírat takový přípravek, jehož opětovné nanášení vám bude příjemné.