Ženy trpí záněty močových cest daleko častěji než muži, což je způsobeno hlavně anatomií lidského těla. Oproti mužům mají ženy kratší a širší močovou trubici, která je navíc velmi blízko konečníku a poševního vchodu. Baktérie se tak snadněji dostanou vzestupnou cestou do močových cest. Zatímco u mladších žen a dívek jde většinou o cystitidy spojené s pohlavním stykem a gynekologickými infekcemi, u starších pacientek je infekce způsobena nejčastěji nekompletním vyprazdňováním močového měchýře nebo inkontinencí moči.
Léčba močových cest
Při zánětu močového měchýře je, kromě podávání léků podle doporučení lékaře, vhodné doplnit léčbu i doplňky stravy s bylinkami, které svými účinky a správnou kombinací podporují jak léčbu, tak prevenci a zamezují recidivě. Jde o medvědici lékařskou, která je považována za přírodní močové antiseptikum, dřišťál indický, využívaný i v ajurvédské a čínské medicíně, a břízu bělokorou s protizánětlivými a tlumícími účinky. Tyto byliny dokáží zatočit až se 70 dalšími typy baktérií, které mohou rovněž způsobovat infekce močových cest.
Velmi účinně při zánětu působí monosacharid D-manóza, který pomáhá z těla vyplavovat bakterie E. coli. Klinické studie prokázaly schopnost D-Manózy zabránit nositeli infekcí – bakteriím E. coli – přilnout k vnitřní stěně ledvin, močového měchýře, močové trubice a prostaty, tudíž při močení dochází k jejich výplachu.
Zdroj, foto: Cistibell