V některých zubních ordinacích lékaři stále používají amalgámové výplně, protože si jej pacienti vyžadují. Amalgám totiž hradí pojišťovna, kdežto bílou plombu si musíte zaplatit. Amalgámové plomby byly ale v mnoha státech, jako jsou například Norsko, Dánsko, Švédsko, zakázány. U nás se stále vedou debaty na toto téma. Jedna strana tvrdí, že stále neexistuje jasně podložená studie, dokazující nebezpečnost amalgámu, oponenti poukazují na fakt, že je rtuť, kterou amalgám obsahuje, nejjedovatější kov a také na průzkumy, díky kterým některé země tuto látku zakázaly úplně.
Proč někteří čeští lékaři dávají stále prostor amalgámu, když je na trhu dostatek jiných kvalitních materiálů?
„Bílá plomba vyžaduje opravdu zkušenou stomatologii a ne každý lékař s ní umí zacházet tak, aby pacientovi sloužila dobře mnoho let,“ uvedl stomatolog MUDr. Vadym Sherman. Právě um a naprostá preciznost stomatologa je při zasazování bílých plomb naprosto nezbytná.
Ošetřovaná oblast musí být v naprosté čistotě a suchu, k čemuž slouží izolační membrána kofferdam. Fotokompozitní výplň se zhotovuje postupně, maximální tloušťka jedné vrstvy může být 2 mm, tak aby došlo k dokonalému vytvrzení UV světlem. Fotokompozitní a keramické výplně jsou absolutně bezpečné a lze je používat pro celé terapeutické spektrum, navíc často tyto moderní výplně lze využívat lépe, efektivněji a pro mnoho dalších indikací než výplně z amalgámu. Pacienti se nemusí obávat ani toho, že by jim bílá plomba vydržela méně než amalgám. Kvalitně provedená fotokompozitní výplň má trvanlivost 10 i více let. Navíc nehrozí riziko klínového efektu, který může vytvořit právě amalgám a zapříčinit tak například prasknutí zubu. Zhotovení nového zubu je tak mnohem finančně náročnější než jedna bílá plomba.
V moderní stomatologii kliniky Mediestetik se používají fotokompozitní výplně, dále skloionomerní cementy a keramické výplně. “Fotokompozitní výplně mají široké spektrum použití. Skloionomerní cementy jsou měkčí a používají se více u dětí a jako podložky pod fotokompozitní výplně. Poslední skupinou jsou pak keramické výplně, které mají nejdelší životnost a nejvyšší kvalitu, ovšem jejich použití se vztahuje zejména na větší defekty a náhrady,“ uzavřel Sherman.
Vždy je ale lepší pečlivá prevence v kvalitním a pravidelném čištění zubů. Nezbytná je i zubní hygiena, která by měla být provedena zhruba dvakrát do roka. Provedej ji specialista a zbaví vaši zubní dutinu plaku a zubního kamene, který se se v ústech průběžně tvoří, v závislosti na tom, jak moc o ni pečujete.
Zdroj: Mediestetik