Nebudeme zde porovnávat dopady jednotlivých technologií na prostředí, o tom už bylo napsáno dost. Každý z nás žije v nějakém domě, dojíždí za prací a podobně a zřejmě na tom moc nezmění. Pojďme se tedy podívat na to, co ovlivnit můžeme. Většina z následujících „ekoopatření“ je navíc i úsporná.
1. Elektrická energie – používejme ji co nejméně. Pracujete na počítači a televizi posloucháte jen jako kulisu? Jedete na dovolenou a lednička poběží 2 týdny zbytečně? Svítíte rybičkám v akváriu, aby bylo ve vašem bytě stále dost světla i večer? Vypněte to!
2. Zkuste eliminovat zbytečné spotřebiče. Místo zapnutí digestoře otevřete okno, sušení a přemíru ždímání prádla používejte jen pokud to je opravdu nezbytné, zkuste si odpustit fénování – možná to váš účes ani nepozná.
3. Vyvarujte se nesmyslného plýtvání – větrejte krátce, pořádně a při vypnutém topení. Sviťte pouze v místnosti, kde se nacházíte – osvětlený vchod do domu je sice krásný, ale zcela zbytečný! Neohřívejte jídlo desetkrát a zapomeňte na rozmrazování v troubě. Při vaření používejte plotýnku přiměřené velikosti a nezapomínejte na poklice. Topte tak, aby bylo doma přiměřeně teplo, ale jen když tam někdo právě je!
4. Nebuďte líní – třiďte odpad a to nejen papír, sklo a plasty! Je-li to jen trochu možné, separujte také tkaniny, nápojové kartóny, bioodpad a baterie. Sáčky, igelitové tašky a podobně raději nepoužívejte vůbec – pokud je to nezbytné, pak je umyjte a použijte opakovaně.
5. Vyhýbejte se věcem na jedno použití – zejména jednorázovým dětským plenkám, papírovým kapesníkům a utěrkám. Ano, vyžaduje to trochu práce navíc, ale nemusíte je přece prát samostatně – určitě je můžete přidat k jinému prádlu.
6. Aktivně používejte recyklované věci – zejména papíry a plasty. Chápu, že vysvětlit prvňáčkovi, proč je jeho sešit šedivý a kamarádův sněhobílý, není jednoduché, ale zkuste to. (Navíc recyklovaný papír se již i dobarvuje na bílo – což ovšem zase poněkud snižuje jeho ekologičnost.) Nicméně předpokládám, že barva například u toaletního papíru až tak podstatná není.
7. Myslete na budoucnost – při nákupu nových spotřebičů upřednostněte ten ekologičtější. Pravděpodobně bude dražší, ale ušetří vám peníze za energie, ve výsledku bude tedy finančně stejně nákladný, ale pro přírodu může znamenat významný rozdíl!
Určitě sami najdete řadu dalších způsobů, jak šetřit přírodu. Udělejte alespoň něco, vždyť naše příroda je TAK krásná!
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz