Pojďte mrknout na Prima ZOOM. Zaostřeno na poznání. Výpravy plné dobrodružství. Nenechte si ujít rozmanitou podívanou! Tohle je váš talíř poznání, tak si vyberte, co vás baví a pojďte koukat na Prima ZOOM! Vrhněte se do víru poznání a zábavy s Prima ZOOM.
Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 29. týden:
16. 7. 20.00 – Skotsko: Tisíciletá historie
Malé království Skotsko si stálo vždy pevně na svém a hrálo klíčovou roli v dějinách Británie. Tento celovečerní dokument o jeho bohaté historii vás uhrane.
18. 7. 21.00 – Dekonstrukce jaderné ponorky
Vlajková loď nukleárních odstrašovacích sil francouzského loďstva, kterou je ponorka Indomitable, dorazila ke konci své plavby. Začíná poslední fáze její pozoruhodné kariéry: dekonstrukce. Rozebrat jadernou ponorku je těžký úkol, který vyžaduje nejmodernější technologie i zkušenosti expertů v oboru.
A dokonce i čtyřicet let poté, co byla Indomitable postavena, tato francouzská ponorka ukrývá přísně střežená tajemství – vždyť i velikost lodních šroubů a tloušťka ocelových plátů jsou informace, které nemohou vyjít na veřejnost. Díky tomuto fascinujícímu filmu prozkoumáme obří a obvykle zapovězené staveniště, kde asi šedesát lidí pracovalo na dokončení ocelového monstra. Jaké nářadí a techniku přitom využili? Jaké problémy museli překonat? A jak si poradili s takovými toxickými materiály, jako je azbest nebo olověný prach?
19. 7. 20.00 – Žralok 1/2
Připravte se na dokonalý dokument o žralokovi z produkce BBC v takovém měřítku, o jaké se dosud raději ani nikdo nepokusil. Uvidíte, že žralok má obrovské množství nejrůznějších podob. Po celém světě existuje více než 30 druhů – od poprvé natočených wobegongovitých a žraloka malohlavého po takovou klasiku, jako je velký bílý žralok nebo kladivoun. Natáčelo se na tuctu míst naší planety, dokonce i pod polárním ledem, v mangrových bažinách, v nitru ztroskotaných lodí i u korálových útesů. Kamerám neunikl ani žralok, který dokáže chodit po souši! Žralok se dokáže přizpůsobit skoro čemukoliv, a díky tomu je takovým úspěšným dravcem. Dozvíte se ale i o dalších aspektech chování tohoto fascinujícího zvířete, včetně velkolepého rituálu dvoření.
20. 7. 20.00 – Příroda Kantaberských hor (1/2)
Pozoruhodné a málo známé Kantaberské pohoří se táhne podél atlantického pobřeží severního Španělska v délce téměř 500 kilometrů od východních Pyrenejí až po Galicii. V některých částech se tyčí do výšky 2500 metrů nad mořem. Toto pohoří je přirozenou bariérou mezi chladnou a vlhkou částí Španělska, známou jako Espana Verde neboli „zelené Španělsko“, a vyprahlou centrální náhorní plošinou. Blízkost Atlantiku způsobuje vysokou vlhkost vzduchu. Hojné letní srážky na severní straně poskytují ideální podmínky pro bohatou vegetaci.
V nižších polohách rostou dubové, kaštanové a bukové lesy, ale výše se rozprostírají svěží horské louky. Pouze nejvyšší vrcholy jsou suché a holé, s výjimkou zimy, kdy hory pokrývá hustý sníh. Bujný porost a divoká krása však nejsou veškerým místním bohatstvím. Příroda Kantaberských hor je také domovem obrovského množství kamzíků a jelenů, vlků, medvědů i divokých koček.
20. 7. 22.00 – Přistání na Měsíci: Poslední hodina
Během závěrečných 60 minut mohla mise Apollo skončit v troskách. Bez neuvěřitelné vynalézavosti jejích členů, spojení s Houstonem, které překonalo 240 tisíc mil, a téměř nadpřirozené schopnosti členů posádky zachovat klid i pod neuvěřitelným tlakem by možná na slavné první kroky člověka na Měsíci vůbec nedošlo. Vraťme se o hodinu zpátky a odhalme málo známý příběh, který se odehrává na pozadí neúprosně tikajících hodin. Příběh o 60 minutách, které změnily svět.
Unikátní dokumenty uvidíte každý den
od 20:00 – 24:00 hodin na Prima Zoom!
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz