Dva prosincové týdny plné poznávání díky Prima ZOOM. Vše, co vás zajímá, odhalí Prima ZOOM – od fascinující přírody přes historická fakta i různé záhady až po superhrdiny.
Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 51. týden:
15. 12. 21.00 – Tajemství keltské hrobky
Co byli Keltové zač a odkud se vzali? Byli to mystičtí lidé z britských ostrovů, nebo strašliví barbarští válečníci, kteří šlápli Césarovi na kuří oko? Odpovědi na tyto otázky se ukrývají ve starověkých hrobkách. V srdci evropských Alp byly nalezeny pozoruhodné historické důkazy o kultuře, která vzkvétala už před třemi tisíci lety. Dokonale uchováno v nitru uzavřených solných dolů bylo pohřbeno 1500 těl spolu s bezpočtem vzácných artefaktů. Pohřbená těla patří Keltům, kteří nepatřili ani mezi Brity, ani mezi barbary. Žili ve vyspělém civilizovaném království. Díky soli, která je skutečně nad zlato, získali moc a bohatství. Ale to není všechno! Nalezená keltská hrobka ukrývala ještě jedno tajemství. Takřka dva a půl tisíce let staré pozůstatky ženy a dvou mužů. Ona patřila k vysoké vrstvě, oni byli významnými osobnostmi. Šamanka a její pobočníci? Příbuzní nebo oběti? Tým složený z odborníků z různých vědeckých oborů usilovně pracuje na rozluštění záhady této starověké trojice. Pokud se jim to podaří, možná získají první skutečný důkaz o mystických obřadech z počátku věků Keltů.
16. 12. 21.00 – Do divočiny: Arktida (Ostrovy ledu a ohně)
Dále na sever od severního polárního kruhu leží nehostinná země odříznutá od okolního světa, která je domovem nejodolnějších dětí matky přírody. Oblast Arktidy od Severního ledového oceánu a jeho izolovaných ostrovů až po pustou a neúrodnou tundru bývá přes půl roku uvězněná pod ledem. Ale v létě tato země protikladů doslova ožívá. Když šílený hon za potravou přiláká migrující zvířectvo ze všech koutů světa, místní úžasní obyvatelé bojují o životy. Vydejte se do arktické divočiny ve fascinujícím přírodovědném snímku.
17. 12. 22.00 – Skuteční Angry Birds
Angry Birds jsou velký hit. Zná je každé malé dítě. A tak otázka zní: existují skuteční Angry Birds? Ptáci každý den bojují, aby přežili, našli dostatek potravy a spolehlivý úkryt, unikli před nebezpečím, a jako by toho nebylo málo, musí vychovávat mladé. Mají těžký život i bez toho, aby se dobrovolně nechali vystřelit z praku. Každý rok musí čelit novým překážkám. Každé roční období znamená nové problémy. V zimě hlavně hledají něco do zobáku. Na jaře je třeba připravit se na následující měsíce, najít si partnera vhodného k páření a zařídit hnízdo. Na konci léta konečně nastává čas, kdy mladí vylétají z hnízda. Byl to dlouhý a těžký rok, ale Skuteční Angry Brirds to zvládli. I když se žádný z těchto ptáků vlastně nijak zvlášť nezlobí.
19. 12. 20.00 – Pravěký pták
Tropická oblast na severu Austrálie je důležitým hotspotem biodiverzity. Ale v deštném pralese Daintree leží údolí, které je ještě významnější. Tam, ve stínu nejdeštivější australské hory, se nachází Cooperovo údolí. V něm roste nejstarší deštný prales na Zemi. Je to biologicky nejrůznorodější místo na naší planetě a pocházejí odsud živiny, které sytí největší korálový útes světa. V této starověké krajině žije zvíře, které je důležitější než všechny ostatní druhy. Kasuár. Velký nelétavý prehistorický pták. Jeden z nich zvlášť vyčnívá z řady. Berta je místní královnou. Bojuje za budoucí generaci, ale okolo se stahují mračna. Život v Cooperově údolí nebyl nikdy tak těžký. Tváří v tvář nepřátelským samicím, divokým dravcům a extrémnímu počasí je budoucnost Berthy i ohrožených kasuárů značně nejistá.
19. 12. 21.00 – Karpatští predátoři (1. část)
Karpaty se táhnou přes sedm evropských států. Hluboké pravěké lesy, strmé rokle a osamocené vrcholy představují životně důležité útočiště pro některá z nejcharismatičtějších zvířat Evropy. V Karpatech se i v dnešních dnech stále prohánějí divocí predátoři a lidé se tady s nimi naučili žít. Vydejme se společně po stopách karpatských predátorů.
Unikátní dokumenty uvidíte každý den
od 20:00 – 24:00 hodin na Prima Zoom!
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz