Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 6. týden

8. 02. 2016 | Televizní tipy
Pořádná dávka krásné přírody – delfíni, žraloci, levharti sněžní a další kouzla divočiny. Fascinující cestování i cesta do vesmíru. To vše a vždy ještě něco navíc je Prima ZOOM.

Na jaké unikátní dokumenty
se můžete na Prima Zoom těšit v 6. týdnu?


8. 2. 21.00 – Itálie, má láska (Ligurské pobřeží)

Navštivte pět pobřežních oblastí Itálie a poznejte místní obyvatele, kteří mají k regionu hodně zvláštní, osobní vztah. Každý z nich miluje svou zemi, tradice a vlastní profesi. Seznámíte se s nadšenci a bohémy, kteří vám dovolí nahlédnout do jejich každodenních životů. Jsou to mladí Italové, kteří objevili krásu přírody. Někteří z nich se stali jejími ochránci. Jiní jsou archeology s úplně novými metodami, farmáři, co obdělávají jenom tolik, kolik půda potřebuje, nebo rybáři se sto let starými technikami. Nechybí ani průzkumníci jeskyní, výrobci lodních plachet nebo specialisté na kávu. Ti všichni se objevují v jedinečném dokumentárním filmu Itálie, má láska plném fantastických záběrů ještě úžasnější jihoevropské přírody.

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 6. týden8. 2. 22.00 – Člověk a vesmír (Proč jsme tady?)


Každého někdy napadla otázka ohledně naší existence a vzniku vesmíru. Někteří věří v mocného stvořitele, jiní věří, že vesmír vznikl Velkým třeskem. Ale co bylo před Velkým třeskem? To je otázka, na kterou ještě nedávno nebyl nikdo schopný odpovědět, ale dnes už teorie existují. O stvoření vesmíru mluví i hinduistické posvátné texty Védy, které se budoucí hinduističtí kněží učí nazpaměť. Dokument tedy navštíví školu pro budoucí hinduistické kněží a ukáže nám část z jejich života. Další část dokumentu nám dokazuje, že všechno je a bylo dílem náhody. Zároveň je ale vesmír plný určitých prvků, které se pravidelně opakují, takže je vesmír plný náhod i pravidel, a jen díky tomu existuje. A právě díky náhodám nikdy nevíme, jak co dopadne, i když by nám to pravidla mohla napovědět. V poslední části dokumentu je vznik vesmíru přirovnáván ke vzniku sopečných ostrovů. Tyto ostrovy se také objevují, a nikdo to nečeká, vždy za tím stojí náhoda. Za vznikem vesmíru prý stojí proces zvaný inflace, který způsobil i Velký třesk.

10. 2. 20.00 – Síla života I (Nový Zéland)

Připravte se na výpravu do zvláštních světů v nitru jiných světů, ve kterých se zdá, že Matka příroda vyhodila pravidla oknem. Dokumentární seriál Síla života zve diváky do podivuhodné říše zvířat. Uvidíte, jak kouzlo evoluce společně s dalšími přírodními silami postupně „vymodelovaly“ některé z nejvýstřednějších zástupců zvířecí říše na světě. Každá vzrušující epizoda prozrazuje, jak se tato neuvěřitelná stvoření přizpůsobila životu v neklidném tektonickém období, a do dnešních dnů pokračují ve svém neobvyklém způsobu života v Austrálii, na Novém Zélandu, v Brazílii, Africe, na Madagaskaru nebo v Japonsku.

10. 2. 21.00 – Příroda bez hranic


Čtyřicet let bylo Německo rozděleno nelítostnou hranicí. Tato hranice byla symbolem ideologických rozporů mezi Západem a Východem. Když po roce 1989 ztratila význam, překvapení biologové a ochránci přírody zjistili, že v zemi nikoho, kam se několik dekád dostala jenom hrstka hlídkujících vojáků, příroda dokázala zázraky. Ve stínu zakázané zóny, kam nikdo nesměl, vzniklo útočiště ohrožených živočichů a rostlin. Vzácné druhy jako čáp černý, vydra, saranče nebo bramborníček hnědý našly ideální životní podmínky v bažinaté půdě, rašeliništích a liduprázdných lesích. Tak zvaný „zelený pás Německa“ se stal domovem více než pěti tisíc druhů. Více než 600 z nich je přitom vážně ohroženo. Tento dokumentární film prozrazuje, jakými cestami živočichové a rostliny dokázali proniknout na zakázané území i jak si ho přivlastnili.

11. 2. 22.00 – Zrozeni v divočině (Delfín)

Joy Reidenbergová a Mark Evans nám v tomto díle ukážou, jak je to s rozmnožováním delfínů a velryb. V předchozích dílech jsme viděli, že páření a porod mohou probíhat v extrémních podmínkách, ale to nebylo nic proti slané vodě. Slaná voda okamžitě zabíjí všechny spermie, takže jich samci delfínů produkují neskutečné množství a vagína samic je uzpůsobená tak, aby spermie před vodou chránila. Sex trvá u těchto zvířat jen chvilku, u sviňuch obecných, které žijí v San Franciscu, trvá dokonce jen jednu vteřinu. Velryby jsou zase zajímavé tím, že je jejich penis bez kosti a je chápavý. Sex u velryb trvá 30 vteřin až 2 minuty. Velryby cestují za pářením a porodem přes 8000 km do chráněných lagun.

Mláďata velryb i delfínů se musí rodit dokonalá, aby ve vodě přežila, takže je březost velmi dlouhá. Oba druhy jsou po porodu kojeny, což je ve vodě také komplikované. Příroda si ale poradila i s tímto úkolem a například delfínům nadělila speciální záhyby na jazyku, které sání mléka usnadňují. Život mláďat je ale i tak velmi drsný. Matky je musí hlídat před predátory. Velryby jsou skvělé matky, ale útoku kosatek dravých se neubrání jedno z nově narozených mláďat. Jde o přirozené ztráty plejtvákovců šedých, které jejich počty nijak nesnižují. Tento druh je naopak jediný druh velryby, který již není na seznamu ohrožených druhů. Evoluce dokázala delfíny a velryby přizpůsobit perfektně k životu ve vodě.

Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 6. týden12. 2. 20.00 – Divocí žraloci

Podívejte se na zoubek divokým žralokům a poznejte jeden z nejrozporuplnějších živočišných druhů pěkně zblízka.

13. 2. 21.00 – Zachránci sněžných levhartů


Jsou jedinými vládci skalnatého království: rychlí jako vítr, mazaní jako liška a silní jako medvěd. Irbisové z Kyrgyzstánu žili po staletí v zamrzlých výšinách skalního masivu Ťan-šan. Jenže v poslední době je jejich výskyt v této středoasijské republice významně ohrožen. Přirozeného prostředí, které potřebují k přežití, neustále ubývá. Kvůli klimatickým změnám ledovce tají. Pytláci navíc vybíjejí stále více zvěře. Před dvaceti lety se tady proháněly více než čtyři tisíce velkých kočkovitých šelem. Dnes v celém Kyrgyzstánu zbývá přibližně 250 irbisů. Německá společnost na ochranu přírody založila projekt, díky kterému se daří přežívat irbisům zachráněným z pytláckých pastí. Zatímco v divočině by zcela jistě zahynuli, v malé rezervaci nad jezerem Issyk Kul žijí v takřka přirozených podmínkách doplněných o péči veterinářů. A tak si v tomto snímku můžeme vychutnat dokonce i vzácný pohled na roztomilá mláďata sněžných levhartů.

Unikátní dokumenty, vysílané v 6. týdnu,
uvidíte každý den od 18:00 – 22:00 na Prima Zoom!


Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Vrablová


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
už se těšímSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles