Vydejte se do světa dokumentů na Prima ZOOM. Vše, co vás baví, nabízí Prima ZOOM.
Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 9. týden:
28. 2. 20.00 – Čína z ptačí perspektivy II (Dynamické pobřeží)
Odhalování Číny z ptačí perspektivy pokračuje v druhé řadě přírodovědného seriálu. Díky novým epizodám pronikneme do provincií na pobřeží i v hlubokém vnitrozemí. Podívejte se, jak se místní obyvatelé vyrovnávají s rychlou urbanizací a mnoha různými společenskými změnami. Nechybí ani dechberoucí záběry překrásné krajiny, neuvěřitelně ambiciózních obřích stavebních projektů, ani hluboce osobní lidské příběhy zástupců této kdysi striktně uzavřené starověké civilizace.
1. 3. 20.00 – Utajené příběhy českých dějin IV (Jaroslav Preiss, bankéř ve službách národa)
Podle německých futurologů 19. století Češi už dávno neměli existovat. Jsme ale tu a pereme se i dnes o své místo na slunci, jako neporažený národ. Vděčíme za to těm, kteří před 150 lety zajistili, že naši kulturní emancipaci doplnila emancipace ekonomická, a provedli národ do moderního světa. Začínali s málem, a dosáhli vrcholů prosperity. Dokument mapuje tuto etapu naší novodobé historie, ve které sehrály podstatnou roli neprávem opomíjený příběh Živnostenské banky a dobrodružná životní dráha jejího kormidelníka, doktora Jaroslava Preisse.
Hosté dokumentu, historikové a ekonomičtí odborníci, popisují, jak Jaroslav Preiss a další čeští hospodářští činitelé kdysi dokázali z provinční ekonomiky, závislé na mocných sousedech, vybudovat fungující ekonomický celek, patřící k nejvyspělejším v Evropě. Prokázali, že sen o naší svébytnosti není marný – a je na místě znovu a znovu usilovat o jeho realizaci. Pro každého, kdo nechce otročit jiným národům, kdo se nechce smířit s koloniálními poměry a přeje si, aby naše země byla více než region na periferii Evropské unie, může být dílo budování národního bankovního kapitálu velkou a trvalou inspirací. A to je i pointou dokumentu. Boj o naši hospodářskou nezávislost stále trvá. Je zápasem o důstojnost každého z nás.
2. 3. 20.00 – Zvířata a jejich komunikace (Řeč těla)
My lidé si myslíme, že máme na komunikaci monopol. Vždyť neustálý proud zpráv nikdy nekončí, sociální sítě se pořád aktualizují a navíc máme 6500 různých jazyků, ve kterých se můžeme vyjadřovat. Ale vědci právě začali odhalovat neuvěřitelná tajemství komunikace v království zvířat. Přírodovědný seriál Zvířata a jejich komunikace využívá nejnovější vědecké poznatky, nejmodernější technologie a nejúčinnější filmařské metody. Díky tomu nabízí fascinující pohled do zákulisí tajuplné komunikace zvířat. Každá epizoda se zaměřuje na odlišnou stránku jejich komunikace: jakým způsobem se vyvinula některá zvířata, aby si mohli předávat zprávy na opravdu dlouhé vzdálenosti? Jak k tomu využívají své vlastní tělo? A jak se vůbec dá komunikovat nejen beze slov, ale i bez zvuků?
2. 3. 21.00 – V říši kozorožců
Vysoko na vrcholech Alp panují extrémní podmínky, kterým se divoká zvířata musela přizpůsobit, aby mohla přežít. Jedno z nich se rozhodlo, že bude žít na strmých skalních stěnách. Tak strmých, jako by popíraly samotné zákony gravitace. Jeho ikonická silueta se tyčí na pozadí vysokohorských vrcholů. Jedná se o kozorožce, krále závratných výšek, jenž hlídá své území, které pomalu znovu dobyl. Dnes už jsme takřka zapomněli, že kozorožec málem vyhynul a že jeho přežití bylo hodně dlouho značně nejisté. Přírodovědný film V říši kozorožců je neuvěřitelným příběhem o návratu těchto majestátních zvířat.
Zároveň přináší detailní pohled na jejich neobyčejný život. Během seznamování s kozorožci se setkáme také s dalšími zvířaty, která jim příležitostně zkříží cestu – ať už je to svišť, orlosup bradatý, tetřev hlušec, horský zajíc nebo orel skalní. Odhalíme problémy a překážky spojené s ochranou kozorožců, jejich návratem do divoké přírody i vzájemnou pomocí mezi různými státy. A zjistíme, jak úzce je příběh kozorožce spojen s osudem člověka i že toto fascinující zvíře je nezvratným důkazem o křehkosti divoké přírody.
3. 3. 21.00 – Druhá světová válka z dronu (Bitva v Ardenách)
Brutalitě a krutosti, které panovaly během druhé světové války, neunikly průzračné vody Středozemního moře ani hluboké a temné hvozdy Polska. Válečné běsnění se vyhnulo jenom málo místem na evropském kontinentu. A v historické mini sérii Druhá světová válka z dronu tato dávno tichá bitevní pole znovu ožívají jako nikdy předtím. Historikové a vojenští experti křižují celou Evropu a navštěvují nejdůležitější a nejproslulejší místa, která se nesmazatelně zapsala do válečných dějin.
A s pomocí takových moderních technologií, jako jsou bezpilotní drony a dálkově ovládaná vozidla, špičkové digitální animace a LIDAR odhalují dosud neznámé příběhy i dávno zapomenutá tajemství. Z budov poznamenaných bitvami, vraků potopených lodí a opuštěných vojenských pevností jsou dnes symboly odvahy a obětování. Tato šestidílná série představuje epické bitvy v živých detailech, díky nimž máme jedinečnou příležitost zažít drsnou realitu války z pohledu statečných duší, které bojovaly za naši svobodu.
3. 3. 23.00 – Největší zabijáci Afriky II (Obří zabijáci)
Gigantičtí zabijáci Afriky nemají chvilku klidu. Hroch, slon, buvol i další neustále soupeří o to, kdo z nich bude nejnebezpečnější. Pokud na ně zrovna neútočí smečky lvů, hyen nebo jiných dravců, nemilosrdně bojují mezi sebou. Nejlepší obranou je někdy útok. A pak není nic děsivějšího než sledovat, jak se rozzuří jinak mírumilovný obr. V pokračování adrenalinového seriálu Největší zabijáci Afriky poteče krev.
Přesvědčíte se také o tom, že v jednotě a množství je síla. Čím víc je lovců, tím mají větší šanci dostat opravdu pořádnou kořist. Lev si sice může troufnout na žirafu, ale nedopadne to pro něj dobře. Jediný pes hyenovitý nemá proti pakoni vůbec žádnou šanci. Ale celá smečka snadno roztrhá žirafu i pakoně na kusy. Zabijácké gangy hladových zvířat nic nezastaví. Afrika je navíc plná nebezpečných kočkovitých šelem. Liší se velikostí, zbarvením i způsobem lovu, ale všechny jsou stejně zajímavé, silné, schopné a smrtící. V hluboké noci je nikdo neslyší přicházet. Dejte si pozor na Největší zabijáky Afriky.
4. 3. 23.00 – Záhady muzeí VII (1. díl)
Don Wildman je skutečným nadšencem do všeho, co se týká historie. V různých muzeích po celém světě zkoumá jejich záhady, nachází podivuhodné relikvie, odhaluje jejich tajemství a přibližuje napínavé příběhy, ve kterých sehrály hlavní roli. V sedmé řadě zábavného seriálu Záhady muzeí nám Dan ukáže podprsenku, která poskytla nečekanou vzpruhu chlípným intrikánům a náboženskou ikonu údajně spálenou silami zla. Dozvíme se o jednom kaskadérském kousku, který změnil dějiny letectví, a seznámíme se s pandou, kterou objevil někdo skutečně nečekaný. Nechybí ani návštěva domu Edwina Eppse v Louisianě a příběh o krutostech otroctví, cestě jednoho muže za svobodou a dvanácti letech strávených v řetězech.
5. 3. 21.00 – Malí grizzlyové a já (1. část)
Gordon Buchanan se nastěhuje k průkopnické rodině Pažetnovů žijící v zasněženém Rusku, která chce během následujících devíti měsíců vrátit šest osiřelých medvíďat zpátky do volné přírody. V Rusku se vyskytuje více než 100 tisíc medvědů grizzly. Lidé pronikají čím dál hlouběji do divočiny a napětí roste. Každoročně osiří stovky malých medvědů, protože jejich matka je vyhnána z brlohu. Šestice zachráněných medvíďat, se kterou se Gordon setkává, je teprve pět týdnů stará. Každé z nich váží méně než jedno balení cukru. Ve smečce mláďat jsou tři páry sourozenců. Slávu a Pašu někdo vyhodil do popelnice u Moskvy, jejich matku zřejmě zabili pytláci. Tolja a Tjoma se našli v krabici před ordinací veterináře v Petrohradě. Žeňu a Zoru přivezli dřevorubci, kteří vyplašili jejich matku. Gordon úzce spolupracuje se světově proslulou expertkou Kaťou Pažetnovou, aby medvíďatům pomohl. Ale bez matky se medvědím sirotkům vede těžko.
6. 3. 22.00 – Na křídlech Slunce
Když bez jediné kapky paliva vyletíte do výšky osmi a půl kilometrů, vše, co se stane, je naprosto nepředvídatelné. Nemůžete se slepě spolehnout na to, že počasí vydrží ani že moderní technika pohlídá všechno za vás. Ještě nejistější je osud člověka, který stráví osm dní o samotě v křehkém prototypu dosud nevídaného letounu s ničím kromě hlubokého oceánu pod sebou. Díky tomuto vzrušujícímu snímku nahlédneme do zákulisí bombastických zpravodajských titulků o prvním letounu na sluneční pohon, který úspěšně obletěl celý svět. Sledujte, jak dva odvážní piloti zápasí s přírodou, svým vlastním týmem a někdy logikou samotnou ve snaze dokázat nemožné. Nejen proto, aby se zapsali do dějin, ale také aby se stali inspirací pro začátek revoluce.
6. 3. 23.00 – Tajemství dopravního muzea (1. díl)
Poutavý seriál nahlíží do zákulisí muzea v anglickém městě Brooklands, kde šikovní dobrovolníci s nadšením pracují na záchraně historických skvostů z různých odvětví techniky. Pokochejte se pohledem na klasické závodní automobily, motocykly nebo i letadla, která v tomto muzeu našla láskyplný domov.
Unikátní dokumenty uvidíte každý den od 20:00 – 24:00
hodin na Prima Zoom!
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz