Historie Hejnic je údajně spojena se zázračným obrázkem, za kterým sem lidé putovali po sedm staletí. Pověst vypráví, že někdy na počátku 13. století chudý řemeslník (síťař a řešetář) z nedaleké vesničky Lužec usnul při hledání dřeva pro svou práci na břehu říčky Smědé pod třemi lipami. Ve snu si uvědomil, že je na zázračném místě. Viděl lípu zalitou září a v jejích větvích seděli andělé. Jeden z nich mu řekl, aby se sem vrátil a pověsil na určený strom obrázek Matky Boží - poté že se uzdraví jeho těžce nemocná žena a dcerka. Když se řemeslník probudil, poslechl svůj sen a jeho blízcí se opravdu uzdravili. Zpráva o tomto zázraku se rychle rozšířila a od té doby k zázračnému obrázku začali přicházet i další lidé. Obrázek byl přemístěn do dřevěné kapličky, kterou pak vystřídal kamenný kostelík. Počet poutníků v průběhu let stále rostl, a tak byl ke kostelu přistavěn ještě čtyřkřídlý jednopatrový františkánský klášter. Na místě někdejšího kamenného kostelíka stojí od roku 1729 nynější honosný chrám Navštívení P. Marie.
Hejnický chrám můžeme navštívit prakticky celoročně, parkovat lze - bezplatně - na náměstí v jeho bezprostřední blízkosti. Po domluvě je možný i výklad s průvodcem. Nejcennějším předmětem v kostele je gotická soška Černé Madony z roku 1380. Ta měla zajímavý osud: v době reformace, kdy byly hejnické poutě potlačovány, dala dokonce místní šlechta kostel uzavřít a sošku převézt do frýdlantského zámku. Když ale zámek vyhořel, soška zůstala nedotčena.Lidé to považovali za boží trest a soška se pak rychle vrátila zpátky do hejnického chrámu.
Další pozoruhodností v kostele je polní oltář Albrechta z Valdštejna, který ho používal na vojenských taženích. Před chrámem symbolicky obklopeným korunami lip pak můžeme obdivovat mariánský sloup z konce 17. století nebo cenné barokní sochy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.
Po roce 1948 potkal chrám stejný osud jako stovky dalších kostelů, došlo na vyhnání mnichů a rabování. Budovy kláštera několik let chátraly a dokonce hrozilo, že se zřítí. Z kláštera se stal internační tábor duchovních. K celkové rekonstrukci kláštera došlo v roce 1990, zásluhou litoměřického biskupství a příchodem nového duchovního Miloše Rabana. Každou sobotu si můžete v kostele vychutnat koncerty vážné hudby nebo sem můžete zavítat na tradiční Hejnickou pouť a Hejnické slavnosti, které se konají na přelomu června a července.
Ať už do Hejnic přijedete za jejich kulturním bohatstvím, nebo se rozhodnete pro výlet překrásným okolím a odpočinek v náruči Jizerských hor, určitě nebudete litovat!
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz