Vlasy krásné a zdravé!
Až budete vybírat nové letní šaty, vyberte také něco nového pro své vlasy. A začněte třeba šamponem a kondicionérem. Zkuste pro začátek speciální očistu vlasů hloubkově čisticím šamponem, který z vlasů spolehlivě vymyje i hluboko usazené zbytky tužidel, laků a gelů a zbaví je tak zbytečné zátěže. Tyto šampony jen málokdy najdete na pultech drogerií, spolehlivě je mají v nabídce renomované kadeřnické salony – buď v prodeji nebo Vám přímo vlasy umyjí, namasírují pokožku hlavy a vlasy ošetří speciálním zábalem.Po zimě bude určitě potřebovat zvýšenou péči také vlasová pokožka, ostatně právě její stav významně ovlivňuje vzhled a celkovou kondici vlasů. Vyzkoušejte třeba nové typy šamponů proti lupům nebo zajděte do kadeřnictví a ještě než změníte účes, nechte si profesionálně ošetřit právě vlasovou pokožku. Šetrné umytí a ošetřující nebo vyživující zábal spojený s jemnou masáží pokožky hlavy zvýší prokrvení, a tím i tonus pokožky, přísun živin i aktivních látek z ošetření k vlasovým váčkům a při správném provedení také uvolní stres. Změnu šamponu doporučujeme na jaře i mastným a mastícím se vlasům. Vyberte si šampon velmi šetrný k vlasové pokožce, který umožňuje denní mytí a je obohacen o složky, které redukují tvorbu mazu a osvěžují pokožku hlavy. Šampon vyměňte i v případě, že vás celou zimu trápily lupy. Vyberte si šampon proti lupům, ale s jinou účinnou látkou než měl váš dosavadní šampon. Vážnější problémy s vlasovou pokožkou vždy konzultujte s odborným lékařem – dermatologem; na lupénku, seborhoickou dermatitidu či atopický ekzém jsou často potřeba speciální kosmetické nebo léčebné přípravky.
K novému šampónu vyberte i nový kondicionér, vyberte si podle typu vlasů kondicionér oplachový či neoplachový, ale vždy co nejkvalitnější. Nebo si na jaře dopřejte speciální masku či ampule s intenzivní kúrou pro hloubkové ošetření vlasů. Nový kondicionér nebo kúru si zaslouží zejména vlasy suché, matné či silně krepaté. Vyberte jim intenzivní ošetření s proteiny, rostlinnými oleji nebo hydratujícími složkami a dbejte, abyste takové vlasy důkladně ošetřili po každém mytí, jen tak budou zase hladké, lesklé a upravitelné do účesu.
A nezapomeňte také na tradiční jarní recepty pro očistu těla a omlazení organismu. Lehký půst, spousta bylinek, čerstvé zeleniny a ovoce přispívá nejen ke zdravému fungování těla, ale také k celkovému vzhledu pokožky a vlasů. A když přidáte na závěr mytí vlasů odvar z břízy, kopřiv či heřmánku, Vaše vlasy to určitě ocení.
Pryč se starou barvou!
Nebojte se, nemusíte se nutně vzdávat svého oblíbeného odstínu barvy. Rada platí zejména pro ženy s polodlouhými či dlouhými vlasy, které si vlasy barví většinou samy, doma nebo velmi často střídají odstíny barev. Při každém barvení vlasů se totiž vlas chemicky otevírá a do něj se ukládá nový barevný pigment. Časem tak u delších nebo často barvených vlasů vzniká takzvaný barevný depozit, který ale nemusí být pro vlasy zrovna ideální. Staré pigmenty a jejich nerovnoměrné rozložení mohou způsobovat nepěkné „fleky“ a změny barvy, zmatnění i zatížení vlasů. V takovém případě je namístě návštěva odborného kadeřnictví, které provádí tzv. korektivní barvení. Tam vám speciální technikou odstraní z vlasů zbytky starých pigmentů, vyrovnají barevné nedostatky a odstraní nežádoucí tóny, které při příliš častém barvení vznikají. Velmi důležité je, aby po vyrovnání barvy a dokončení korektivního barvení vlasy byly důkladně ošetřeny také na povrchu, aby se jednotlivé vrstvy kutikuly uhladily a stáhly. Jen tak bude barva na vlasech zářivá, živá a s leskem. A samozřejmě pro domácí péči zvolte speciální šampony pro barvené vlasy a k němu i vhodný kondicionér, jinak hrozí předčasné vymytí barvy nebo ztráta barevného tónu.Pokud vlasům chybí jen lesk, zkuste požádat ve vybraných kadeřnictvích třeba jen o tzv. přeliv bez barvy.