-Komerční sdělení-
Akné není jen záležitost puberty. Klidně jím mohou trpět i dospělí lidé, a to v jakémkoli věku. Nejčastějším důvodem jeho vzniku je nerovnováha mužských a ženských hormonů v těle, ale také celá řada onemocnění nebo medikamenty na jejich léčbu.
Akné je častým kožním onemocněním.
Nepříjemné, svědící, bolestivé pupínky, které nám na kráse moc nepřidají. Nejčastěji nás zasáhne v období puberty, ale objevuje se i n dospělosti. Projevovat se může nejen v obličeji, ale i na krku, ramenou, horní části hrudníku nebo na zádech. Pokud jsou její projevy závažnější, je nutné navštívit lékaře. Výhodou ale je, že obvykle po 20. až 25. roce věku sama ustupuje, byť v některých případech může přetrvávat i déle. Na tvorbě akné se podílí dědičnost, ale i nevhodná kosmetika neboléky, užívané na jiné nemoci.Jak akné vzniká?
Na vzniku akné se podílejí čtyři základní faktory: zvýšená produkce mazu a rohoviny, pomnožení baktérií a zánět. Zvýšená tvorba mazu je způsobena vlivem mužských pohlavních hormonů. „Androgeny řídí látkovou výměnu v kůži a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu a vede k ucpání pórů. Tím dochází ke vzniku komedonů a jejich zanícení, které se projevuje zarudlými pupínky nebo tvrdými vřídky,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Rulcová z Ústavu léčebné dermatologie Syncare v Brně.Pokud trpíte rozvinutou formou akné, kterou domácí péči nezvládáte, navštivte lékaře. Existují specializovaná dermatologická centra, kde vás ošetří přední odborníci.
Známou specialistkou na akné je Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc., vedoucí lékařka Ambulance estetické dermatologie SynCare Brno, Pekařská 3
Akné přichází zpravidla s nástupem puberty. Jak v tomto věku pečovat o problematickou pleť?
„Já mám jeden základní recept - méně je více. Proto vždy radím vybrat si jedno pleťové tonikum bez alkoholu, lehké odličovací mléko a šetrný make-up nekomedogenní nebo terapeutický. Pokud je současně pleť spíše sušší, existují různé lehké krémy, které nezvýší riziko akné a současně zabrání tomu, aby vznikaly šupinky. Také doporučuji vyhýbat se na obličeji pevným mýdlům a volit spíše tekutá mírně kyselá mýdla.“
Dá se akné nějak předejít?
„Prevencí vzniku akné je správná životospráva. Doporučuje se omezit příjem rafinovaných tuků, dochucovadel a stabilizátorů v potravě. Dále je vhodné omezit konzumaci rafinovaných cukrů na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu i alkohol.“
Čokoláda neškodí
„Tradiční mýty o čokoládě, eventuálně jiných potravinách, které zhoršují akné, nebyly nikdy prokázány. Pokud jste ale sami nepříznivý vliv určitých potravin na akné skutečně vypozorovali, nejezte je. Dbejte také na vyvážený jídelníček! Jezte hodně zeleniny a ovoce, pijte neslazené nápoje. Akné také zhoršuje větší konzumace alkoholu nebo nikotin. Někdy i antikoncepce. Vhodně vybraný antikoncepční preparát může ale naopak projevy akné zlepšit.“
Jak je to s líčením aknózní pokožky.
„Nemusíte mít obavy, jde jen o to volit odpovídající přípravky. Pak není dekorativní kosmetika překážkou. Lze používat antibakteriální korektory nebo make-up. Nevhodné jsou ale mastné, výživné a krycí krémy či make-upy, neboť zvyšují tvorbu komedonů. K odličování, jako podkladový krém a také ke zklidnění kůže lze použít hydratační krémy s lehkou konzistencí, úplně ideální je forma gelů.“