V liberecké zoologické zahradě se vylíhlo mládě orla východního (Haliaeetus pelagicus), dříve známého pod druhovým jménem kamčatský.
Na svět se přitom klube ještě další mládě téhož druhu, takže se dá počítat s tím, že si do letošních statistik o víkendu připíšeme nový přírůstek. Orli východní jsou kvůli svému ohrožení zapojeni do programu ESB, tedy Evropských plemenných knih, které se zabývají chovem ohrožených druhů světové fauny – jeho populace je odhadována na pouhých 2.500 párů. Hlavní vliv na vymírání má znečišťování životního prostředí a kultivace krajiny.
Mládě, které přišlo na svět 38. den po snesení vajíčka (snůška byla 17. února), je v tuto chvíli krmeno uměle, pokud ale vše půjde nadále hladce, přenesou je chovatelé příští týden z líhně přímo k jeho rodičům. Jako strava mu v prvních dnech života slouží především speciálně upravené mladé myšky a potkani, dále lehce stravitelná svalovina – králičí játra nebo králičí maso.
Liberecká ZOO chová orly východní od roku 1988, když první pár (Gorba a Marfa) dorazil pod Ještěd ze ZOO Moskva. V současné době máme dva páry, mláďata by přitom měly letos mít oba.
Co víme o orlech východních?
- Obývají východní pobřeží Ruska, na zimu se ale stěhují na sever Japonska, Koreje a Číny.
- Patří mezi největší druhy orlů, když dorůstají délky 85 – 94 cm - se zobákem dlouhým až 7 cm - a váží 5 – 9 kg.
- Živí se převážně rybami, suchozemskými obratlovci i zdechlinami z moře. Loví na otevřeném moři ve výšce 5 metrů nad hladinou a kořist lapají ve střemhlavém letu. Na útesech jsou jim častou potravou hnízdící racci.
Zdroj: ZOO Liberec
notburga
ChytráŽena.cz