Onemocnění jater představuje závažný problém vzhledem k jejich významu pro lidský metabolismus. K poškození dochází mnohdy z nadměrného užívání léků, pití alkoholu, ale příčinou mohou být také infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenky. Lidé by se měli snažit rizikovým situacím předcházet nebo je alespoň regulovat. Proti žloutenkám typu A a B se dá chránit očkováním, a to jednou kombinovanou vakcínou, bohužel proti mononukleóze zatím taková ochrana neexistuje a v rámci prevence se doporučuje vyhýbat se kontaktu s nemocnými. U konzumace alkoholu a jater zatěžujících potravin se doporučuje střídmost. Víte však, jaké jídlo játra zatěžuje nejvíce?
Zákaz alkoholu i čerstvého pečiva
Pacienti s nemocnými játry musí držet jaterní dietu několik měsíců až půl roku. Úprava jídelníčku spočívá především ve vynechání živočišných i rostlinných tuků a živočišných bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit, nedoporučuje se ani bujón, česnek či cibule. Milovníci pečiva si musí počkat pár dní a jíst pouze starší, okoralé kousky nebo netučné dietní koláče či cukroví, což je v období Vánoc obtížné. Absolutně zakázaný je alkohol, jehož konzumace játra velmi zatěžuje.Vyhněte se smaženým pokrmům
Aby jídla splňovala podmínky jaterní diety, nesmí se suroviny během přípravy smažit ani grilovat. Dokonce ani pečení není vhodné. Naopak se doporučuje vařit ve vodě, dusit, popřípadě upravovat jídlo na teflonové pánvi bez použití tuku. Často se pokrmy dají chutně a zdravě připravit i v tlakových hrncích.Zdravé pečení:
Při jaterní dietě můžeme přistoupit ke zdravějšímu způsobu pečení cukroví. Bílou pšeničnou mouku lze nahradit moukou žitnou, jáhlovou, špaldovou či celozrnnou, cukr snadno nahradíme medem a jako náplň zvolíme domácí marmeládu. Při pečení omezujeme množství použitých tuků, které můžeme nahradit zdravějším olivovým olejem. Dokonce i vejce má rostlinou náhražku jménem vajahit, který obsahuje minimální množství cholesterolu.Játra jsou největší žlázou a největším orgánem dutiny břišní v lidském těle. Nachází se na pravé straně pod bránicí a mají klínovitý tvar. Zastupují detoxikační funkci a představují centrum metabolické výměny, filtr a uložiště důležitých látek.
Nevhodné potraviny:
Sádlo, máslo, tučná masa;uzeniny – suché salámy, paštiky, klobásy; tučné mléčné výrobky;
ostré koření, bujony;
vejce, tatarka, majonéza;
některá zelenina – česnek, cibule, okurka;
Vhodné potraviny:
Olivový nebo řepkový olej;libové maso;
nízkotučné a polotučné mléčné výrobky; neostré koření;
zelenina – mrkev, celer, brokolice, rajčata; ovoce (kromě kompotu, kokosu, marmelády);
Autor: Prim. MUDr. Dalibor Pastucha, PhD.,
Klinika rehabilitačního a tělovýchovného lékařství FN Olomouc
Klinika rehabilitačního a tělovýchovného lékařství FN Olomouc