V určitém věku dítěte by rodiče měli zbystřit a s pomocí lékaře se pečlivě ujistit, že zrak jejich ratolesti je v pořádku. Odborníci se nyní víceméně shodují na tom, že kritickým věkem pro vývoj zraku a dalších schopností s ním spojených je období od šesti měsíců do tří let.
Kam na vyšetření
Odhaduje se, že přibližně jedno dítě z deseti má riziko nediagnostikované oční vady, která může v budoucnu poškodit jeho zrak a negativně tak ovlivnit například jeho školní výsledky. Podle lékařů jsou některé oční vady těžko detekovatelné a v raném věku dítěte nemají výrazné projevy, proto je vhodné nechat dítě vyšetřit odborníkem. Zatímco například ve Spojených státech nabízí speciální nadace vyšetření dítěte dětským oftalmologem zdarma, u nás je zhodnocení zraku dítěte stále ještě z větší části na jeho dětském lékaři. O to větší pozornost by měli rodiče věnovat všem varovným příznakům a v případě pochybností své dítě objednat ke specialistovi. I u nás ve větších městech již existují ordinace vybavené kvalitními přístroji, které umožňují pohodlné vyšetření zrakových funkcí u malých dětí ve věku od šesti měsíců do čtyř let.
Jak vyšetřit zrak nemluvněti
Malé dítě sice ještě nemůže mluvit, a lékař se s ním proto nemůže pobavit o jeho případných problémech, přesto však lze provést několik nenáročných a užitečných vyšetření. V první řadě lze orientačně stanovit zrakovou ostrost, která by malému dítěti měla umožnit bez obtíží sledovat pohybující se objekt. Pomocí jednoduchého vybavení lze u dítěte zjistit také refrakční vady, jako je dalekozrakost, krátkozrakost nebo astigmatismus. Relativně dost malých dětí nějakou takovou vadu má, avšak ta se v průběhu růstu postupně sama upraví. Kromě uvedených poruch je u dětí důležité pátrat po příznacích šilhání (strabismu), který může být příznakem i dalších onemocnění.
Co může signalizovat problém
Porucha zraku se může objevit u kteréhokoli dítěte, avšak existují situace, kdy bychom měli být ostražitější. Oční vady se relativně častěji objevují u předčasně narozených dětí, dětí s nízkou porodní váhou nebo těch, kterým bylo nutné těsně po narození podat kyslík. Zrak svého dítěte byste měli pečlivě sledovat i v případě, že se u vás v rodině vyskytla závažná oční vada či choroba (retinoblastom, vrozený šedý zákal, různá genetická a metabolická onemocnění). Také užívání drog či alkoholu matkou v těhotenství nebo některá sexuálně přenosná onemocnění zvyšují pravděpodobnost výskytu oční vady u dítěte.
Zdroj: Zelený-zákal.cz
Mangovka
ChytráŽena.cz