Statistiky však potvrzují, že více jak 50 % Čechů včetně dětí trpí nedostatkem tohoto slunečního vitamínu. Drtivá většina vitamínu D se aktivuje v kůži po jejím ozáření sluncem. Většinu dne jste však zavřeni mezi čtyřmi stěnami ve škole, v práci u počítače, nebo doma u televize. Když už ven přeci jen vyrazíte, natřete sebe a především své ratolesti krémem s co nejvyšším faktorem, který tvorbě vitamínu D brání. Navíc je potřeba dodat, že v našich zeměpisných šířkách se slunce nad obzorem pohybuje v zimních měsících v tak nevýhodném úhlu, že vitamín D v kůži prakticky nevzniká. Protože vitamín D je pro organismus mimořádně důležitý ale jeho hladina není rutinně sledována, má velký význam jeho preventivní podávání.
Po narození dítěte je v našich zeměpisných podmínkách vhodné mu preventivně od věku dvou týdnů podávat 600–800 IU vitamínu D denně po celý první rok života a pak tutéž dávku až do ukončení puberty. Na toto se bohužel zapomíná a dětští lékaři velmi často po dovršení 1 roku věku již vitamín D nepředepisují.
Co se týče potravy, z ní přijímáte vitamínu D minimum. Nejvíce jej najdete v tučných mořských rybách. Dejte si však ruku na srdce. Jak často se ve vašem jídelníčku objevují? A hlavně, kolikrát za týden je servírujete vašim dětem? Není proto divu, že děti mají vitamínu D často nedostatek a přitom jej tak nutně potřebují ke zdravému růstu. A nejedná se pouze o zdravý růst kostí. Vědci se domnívají, že vitamín D má podíl na zvyšujícím se počtu autoimunitních chorob, od alergií, přes cukrovku, až např. po roztroušenou sklerózu.
Zdroj, foto: Swiss Natural