Zubní kaz, zánět dásní a paradentóza jsou nejčastější onemocnění, která vznikají v našich ústech. K tomu, abychom jim mohli účinně předejít, je třeba nejdříve znát příčiny vzniku těchto onemocnění a jejich projevy.
Jak vzniká zubní kaz?
Zubní kaz je onemocnění tvrdých tkání zubu. Vzniká tím, že zubní povlak přeměňuje cukry v potravě na kyseliny a ty následně postupně naleptávají povrch zubu. Jedná se o dlouhodobý proces, který, pokud není zastaven a odstraněn, vede ke ztrátě tvrdých zubních tkání a někdy i životnosti zubu. Jako první příznaky se objeví bílá křídovitá skvrna na sklovině.
Nejčastěji, až v 85 %, vzniká zubní kaz v mezizubním prostoru, takže může zůstat velmi dlouho neodhalen. Nejlépe je ho možné včasně odhalit na rentgenovém snímku, který by vám měl preventivně doporučit váš lékař.
Zánět dásní vede ke vzniku paradentózy
Zánět dásní vzniká jako obranná reakce organizmu na toxické
látky, produkované povlakem (plakem). Vzhled dásně se mění, je oteklá, napjatá,
lesklá, při dotyku krvácí. Zánět dásně je často nebolestivý
a zůstává dlouho, zejména v mezizubním prostoru, skrytý. Pokud není zubní
povlak pravidelně odstraňován a zánět přetrvává, vede k postupné ztrátě
kosti a vzniku paradentózy.
Paradentóza je onemocnění, které postihuje zub
a zejména jeho okolní tkáně, dáseň a kost. Její průběh závisí zejména na
množství a délce působení povlaku. Mezi její hlavní příznaky patří výraznější
krvácení zanícené dásně a především ztráta kosti, ve které je zavěšený zub.
Dochází k prohlubování dásňového žlábku, vzniku tzv. parodontální kapsy. V
důsledku ztráty kosti dochází k odhalování zubních krčků a zvětšování
mezizubních prostorů. U dlouhodobě trvající neléčené paradentózy může dojít
finálně ke ztrátě zubu.
Co na to říká stomatolog?
„Zubní kaz, zánět dásní a paradentóza jsou nemoci, jejichž příčinu známe již desítky let. Přesto, že existuje způsob, možnosti a techniky jejich prevence, patří celosvětově k nejrozšířenějším chronickým (dlouhodobým) onemocněním. Vzhledem k přetrvávající malé “oblibě” návštěv zubního lékaře, jsou rozpoznány až v pokročilém stádiu a je nutné řešit jejich rozsáhlé následky. Tato řešení jsou často časově i finančně náročná. I když se jedná o reparativní zákroky s použitím nejmodernějších dostupných technologií a materiálů, jejich prognóza a trvanlivost je časově omezená. Nejlepší “životnost” má vždy zdravý zub a jeho okolní nosné zdravé tkáně. Časové a finanční náklady na preventivní opatření jsou markantně nižší a mají prokazatelný pozitivní efekt. Z toho důvodu je nutné v co nejširším měřítku aplikovat preventivní opatření a motivovat populaci i ošetřující lékaře k preventivnímu chování.“
ChytráŽena.cz