Kde se bere pot?
Lidské tělo funguje jako dokonalá klimatizační jednotka. Jakmile se začne zvyšovat jeho teplota, hned dá pokyn potním žlázám a ty začnou chladit, tedy vylučovat pot. Příroda byla ovšem ještě důmyslnější a nadělila nám hned dva druhy potních žláz: ekrinní a apokrinní. Ekrinní žlázy fungují od narození, máme je po celém těle, ale v největší koncentraci na dlaních, chodidlech a na čele. Produkují pot, jehož hlavní složkou je voda, ale najdete v něm i sůl, hořčík nebo draslík. Tento pot vzniká zvláště při tělesné námaze, je bezbarvý a bez zápachu. Ten absolutně nevábný odér začne vydávat až poté, co projde rozkladem kožní bakteriální florou.Naproti tomu apokrinní, neboli pachové žlázy, se tvoří až v období puberty a dokážou nám pěkně zavařit. V dobrém i ve zlém. Najdeme je v podpaží, v okolí prsních bradavek a v oblasti genitálií. V emočně vypjatých situacích, jakými jsou třeba hněv, strach, stres a sexuální touha, začnou vylučovat sekret bohatý na lipidy. A ten pak způsobí, že si voníme nebo naopak nevoníme. Však se vám určitě také stalo, že kolem vás prošel nějaký muž a vámi jako by projel blesk. Takový výbuch emocí dokáže vyvolat právě apokrinní pot.
Kdy se potíme?
Nejčastějšími spouštěči ekrinního potu jsou horko, tělesná námaha, ostrá jídla, nadváha a nemoci. Že se zpotíme při sportu, je zcela zřejmé, ale člověk zvyklý sportovat, se začne potit mnohem později než třeba člověk s nadváhou, kterému jako spouštěč stačí i výstup do schodů. Běžný Středoevropan se prý začíná potit při teplotách nad 28° C. Je-li k horku ještě vlhko, je zle, tělo aktivuje alarm, zahájí chlazení a pot z nás teče zcela nezadržitelně. Stejnou reakci v našem těle vyvolá třeba horečka nebo ukrutně pálivé jídlo.Apokrinní pot vyvolají zcela spolehlivě emoce a hormonální změny, jakými jsou třeba puberta, těhotenství nebo menopauza. Zatímco hormonální změny jsou pouze dočasné, emoce nám dávají zabrat neustále. Tělo začne vydávat aromaticky silnější pach než při pocení z tepla, na oblečení se objevují tmavé fleky a my znervózníme, začneme se stydět, cítit se trapně. Kolotoč emocí se roztáčí a to nám v boji s potem příliš nepomáhá.
Je pochopitelné, že se nebudeme stydět za zpocené tělo v sauně, posilovně nebo na tenisovém kurtu. Že takový nápor potu přípravky proti pocení úplně neudrží, není až takový problém, protože si dáme sprchu a jsme zase jako noví. Jenže nás potkávají bohužel i takové situace, kdy sprcha není možná a naše tělo reaguje jak naschvál naprosto nevhodně. Stačí trochu pozlobit nervy a trapas je na světě. Mokrý koláč na blůzce v podpaží, když potřebujeme před klienty prezentovat zakázku rozhodující o naší budoucnosti... Nebo když v horkém dni běháme po městě a zařizujeme "milion" pochůzek. Čurky potu deroucí se z podpažní jamky, zrovna když potkáme pana Božského... Takových situací je spousta a nevyhýbají se vůbec nikomu.
My si ale příště řekneme, jak na pocení vyzrát, v našem článku:
Dejte potu za uši. Víme jak.