Nezřízená potřeba nárazově jíst, i tak by se dal charakterizovat tzv. vlčí hlad. Je spjatý se špatným rozložením jídel i jejich skladbou. Kdo by si myslel, že se projevuje pouze u lidí, kteří jsou na dietě, ten by se přepočítal.
Zatímco dietáři si vlčí hlad způsobují vědomě, tak existuje řada skupin, které trápí vlčí hlad nedobrovolně. „Postihuje třeba maminky na mateřské, které se nejprve starají o blaho svých dětí a teprve pak s jídlem myslí na sebe. Další skupinou jsou přetížení lidé na manažerských pozicích, ale i profese typu řidiči, prodavači, lékaři nebo zaměstnanci u výrobních pásů. Pracovní přestávky mají tak krátké, že nemají šanci se pravidelně stravovat. Mnohdy snídají a poté až večeří, a právě v tu chvíli se mohou potýkat s vlčím hladem,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a zakladatelka Zdravého stravování.
Jak udržet vlčí hlad na uzdě
„Večeři neodbývejte, jako druhé nejvydatnější jídlo dne si ji můžeme klidně dopřát tři hodiny před spánkem. K večeři si s klidným svědomím můžete dovolit třeba maso či rybu s tepelně upravenou zeleninou, hummus s celozrnnou bagetkou, celozrnné těstoviny s rajčatovou omáčkou a Šmakounem, rýžové nudle s tofu a arašídovou omáčkou, tortillu s krůtím masem, masový závitek s bulgurem,“ dává tipy Kateřina Šimková. Pokud se stane, že vás i po odpovídající večeři přepadnou chutě, zkuste si dát skleničku vody. Jestliže to nezabere, vsaďte na zeleninu, kterou můžete kdykoliv. Zapíjet ji můžete skleničkou bílého kefíru, či dát si ji s malým množstvím hummusu, půlkou vařeného vajíčka, nebo plátkem 20% sýru či vysokoprocentní šunky.
Vnímejme signály těla
„Největší vliv na snižování hormonální hladiny ghrelinu pak mají bílkoviny, pozvolná a pravidelná konzumace jídla. Problémy představují například koncentrované formy fruktózy, jako je agávový sirup, vysokofruktózový kukuřičný sirup či další fruktózové sirupy hojně zastoupené například v cukrovinkách či sladkých nealkoholických nápojích. Nízkou hladinu krevního cukru eliminujeme, když se vyhneme nízkokalorickým dietám,“ zmiňuje Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.
Svoji roli v udržení ghrelinu pod kontrolou má i spánek. Při jeho nedostatku se může hladina ghrelinu zvednout o 15-28 %, což rozhodně není zanedbatelné číslo.
Ignorace hladu
Dalším znamením je pokles hladiny cukru v krvi. Pokud pokles hladiny krevního cukru budeme ignorovat, začneme být malátní a směřujeme k zmiňovanému vlčímu hladu. Abychom se vyhnuli přílišnému kolísání hladiny cukru, je důležité jíst pravidelně a orientovat se na potraviny z nichž se energie uvolňuje postupně, tedy nahradit potraviny s jednoduchými tzv. rychlými sacharidy za sacharidy komplexní.
„Znamená to, že místo bílého pečiva a klasických těstovin či bychom měli upřednostnit jejich celozrnnou variantu, více zařadit zeleninu, obiloviny a luštěniny, které jsou bohaté na vlákninu. Pocit sytosti dosáhneme i konzumací potravin bohatých na bílkoviny. Patří sem již zmiňované obiloviny a luštěniny, ale i mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, tofu, sója či vysokoprocentní šunka,“ uzavírá Kateřina Šimková ze zdravestravovani.cz