Objevila jsem první vrásky, ale botulotoxin a podobně náročné zákroky nechci podstoupit, je nějaké řešení?
Ano, pokud jste objevila pouze drobné prvotní vrásky, například v okolí očí nebo lehce na čele, které jsou i schopny během dne zcela vymizet, řešení samozřejmě jsou. Z těch nejméně náročných a řekněme konzervativnějších je to aplikace chemického peelingu a dobré oční krémy, eventuálně kvalitní hydratační krémy. Poté lze nabídnout například mikrojehličkování, tedy microneedeling, či omlazení pomocí biostimulačních nebo neablačních laserů či radiofrekvenční ošetření, které stimulují tvorbu kolagenu.
PROBLÉMOVÉ PARTIE - OČI, ÚSTA, KRK
Jak vlastně vrásky vznikají?
Nejčastěji je má na svědomí právě stárnutí. V hlubší vrstvě pleti zvané škára (odborně též dermis) je hustá síť kolagenu, která dává pokožce pevnost, a elastinu, která umožňuje pružnost. Zároveň jsou na této úrovni proteoglykany zajišťující hydrataci. Při stárnutí pokožka ztrácí svou pružnost a pevnost a objevují se obávané rýhy, tedy vrásky. Zesilující efekt pro vrásky pak má rovněž slunce, smog či cigaretový kouř.
Kritické oblasti jsou pak oči, ústa a krk. Kolem očí je pokožka jemná a citlivá, velký vliv na vznik vrásek v této oblasti proto může mít právě kouření cigaret. Naopak kolem úst je nejzrádnější mimika. Přestože stárnutí zabránit zcela nejde, prevence však vznik vrásek může oddálit popřípadě zmírnit.
Jak tedy pleť účinně omladit?
Řešením může být například kombinace vhodné kosmetiky na domácí použití a chemického peelingu provedeného lékařem. Pomáhá pleti se zbavit staré nejvrchnější vrstvy buněk pokožky a pomáhá i lehce podpořit správné vyzrávání buněk pokožky, podporuje hydrataci a tvorbu kolagenu. Působí i mírně na hydrataci pleti, využívá se také při komplexní terapii akné. Pleť je po použití peelingu vláčnější a hladší a dochází ke zrychlení přirozené obnovy buněk.Jaký je tedy rozdíl mezi peelingem a použitím botulotoxinu?
Botulotoxin naopak působí hodně hluboko, až v mimických svalech a je odstraňovačem hlubokých mimických vrásek, s kterými by si samotný peeling neporadil.
Chemický peeling lze doporučit v jakémkoli věku, jelikož revitalizace pokožky a restart obnovy pokožky je vhodný kdykoliv. Nicméně je nutné mít na mysli, že není peeling jako peeling. Pokud si chcete být jistá výsledkem, je nutné se objednat k dermatologovi. Efektivnější je ošetření u lékaře, který může použít intenzivnější peelingy více koncentrovaných kyselin, tedy výsledky jsou rychlejší v menším počtu ošetření.
Ovšem obecně se doporučuje k dosažení dokonalejších efektů, které přetrvávají měsíce, sérii 4-6 ošetření, které lze zopakovat po 6 měsících. U lékařského chemického peelingu jsou používány kyseliny s různými koncentracemi. V případě omlazující procedury je používaná kyselina glykolová, která je zároveň dostupná v nejvyšší koncentraci, a to až 70 %. Chemický peeling je ideální podstoupit před letní sezónou, kdy sluneční paprsky nebudou mít na pokožku takový vliv.
Pokud váháte, zda bude chemický peeling dostatečný jak na vrásky kolem oči, úst či na krku, můžete efekt zesílit drobnými korektivními změnami. Vzhledem k povaze ošetření, kdy ovocné kyseliny stimulují novotvorbu kolagenu, lze peeling doporučit v podstatě na jakékoli vrásky krom velmi suché, tenké pokožky. Pokud se jedná o vrásky mimické, pak je vhodné kombinovat ošetření peelingem s aplikací botolutoxinu, zvláště pak v oblasti kolem očí a na čele. Na vrásky ve spodní polovině obličeje, zvláště kolem úst, je pak ideálním doplňkem výplň vrásek kyselinou hyaluronovou. Chemický peeling pak revitalizuje vrchní vrstvy kůže a synergicky stimuluje novotvorbu kolagenu, botulotoxin zklidní nadměrnou mimiku, tedy kůže se nemůže tolik lámat v grimasách a nově ukládaný kolagen bude vznikat v ideálních podmínkách. Koncentrovaná kyselina hyaluronová, která v injekcích funguje jako okamžité vyplnění jednotlivých vrásek zevnitř, ale z dlouhodobého hlediska též jako nosič vody a stimulátor novotvorby kolagenu, bude potencována ovocnými kyselinami.