-Komerční sdělení-
Čich je jedním z nejstarších smyslů a má jedinečnou schopnost přenést nás zpět v čase. Stačí nasát známou vůni a v mysli se vám mohou vybavit dávné vzpomínky – letní dovolená, babiččin koláč nebo třeba chvíle strávené s přáteli. Jak si tyto vzácné momenty uchovat? Zápisem do deníku vůní (čichového deníku) vědomě spojíte své zážitky s konkrétními vjemy.
Vliv čichu na paměť a vzpomínky
Jak založit a vést deník vůní
• Pravidelně si pokládejte otázku: Co cítím ve svém okolí? Přemýšlejte nad specifickými vůněmi, ať už je to vůně květin, jídla, nebo čistoty domova. Tento krok vás naučí vědomě vnímat a zaměřit se na přítomný okamžik.
• Inspirujte se svými vzpomínkami. Zapište si vůně, které pro vás něco znamenají – třeba parfém, který jste používali během důležité životní etapy.
• Každé vůni přidělte stránku – zapište si její název, složení a emoce, které ve vás vyvolává. Můžete přidat i čas, fotografii z místa či stránku dozdobit. Lze také vést záznamy po dnech jako v klasickém deníku. Zaznamenávejte do detailu každou vůni, která vás zaujme.
• Až příště vejdete do svého domova, zhluboka se nadechněte a zapište si, co cítíte. Je to vůně čerstvě upečeného chleba, svíčky, nebo parfému? Každý prostor má svou charakteristickou vůni. Při návštěvě nových míst si všímejte specifické atmosféry – například v lese, u moře nebo v kavárně.
Tip: Pro rozšíření čichových zážitků vyzkoušejte adventní kalendář s miniaturami oblíbených vůní, který je ideální pro experimentování a hledání favoritů.
Voňavá nostalgie
Byla by škoda nechat své vzpomínky ležet ladem, proto deník pravidelně doplňujte a prohlížejte. Může to být váš relaxační rituál nebo způsob, jak se vrátit k oblíbeným okamžikům. Deník vůní není jen zábavný projekt zaměřený na přítomný okamžik, ale i forma uchování důležitých životních chvilek a emocí. Nenechte je vyčichnout!
Zdroj foto:
polinaloves / Adobestock.com