V dnešní době už ale mnoho rodin nakupuje biopotraviny a zajímají se o to, jak co bylo a kde vypěstováno. Především rodiny s malými dětmi více nakupují biovýrobky pro své děti. Nejen, že jsou jistě zdravější, ale každého, kdo nakupuje biopotraviny, může hřát u srdce, že dělá něco pro přírodu a hospodářská zvířata, protože životní podmínky zvířat ve velkochovech jsou často skutečně něco naprosto strašlivého, a také nejsou zrovna nejlepší různá hnojiva a pesticidy.
Biopotraviny jsou produkty převážně z ekologického zemědělství, na které se lze poměrně spolehnout, měly by být z polí, která nebyla nejméně 3 roky hnojena umělými hnojivy a nebyly používány pesticidy až na povolené výjimky. Pokud se jedná o zvířata, neměla by být krmena aditivy, ale jen krmivy vypěstovanými na biopolích, nesmí se používat žádná léčiva a měla by být chována ve stanovených podmínkách, jako jsou pastva a venkovní prostory. V ekologickém zemědělství také nejsou povoleny genově upravené rostliny a krmení pro zvířata neobsahuje zbytky antibiotik.
I když vám nikdo nezaručí, že v půdě pro biopotraviny není nějaká stará zátěž, nebo se na pole masivně nesnáší cokoliv z továren nebo smetišť třeba z okolí, ale je to minimální pravděpodobnost oproti běžně prodávaným potravinám třeba ze zahraničí. Většina takových polí je totiž přísně střežená a každý biozemědělec si to hlídá. Potraviny, které mají označení jako BIO, mají původ v ekologickém zemědělství i výrobě a jejich vznik i výrobní úpravy podléhají přísným normám, které spočívají v ochraně životního prostředí a naprosté absenci chemikálií. Ale i v domácích výpěstcích, které si vypěstujete doma na zahradě, může být nadbytek dusičnanů, a to třeba kompostem, ve kterém je velké množství živin v pohotové formě, a tím můžete zahradu přehnojit.
Za biopotraviny v žádném případě nejsou považovány žádné produkty, které obsahují syntetická barviva, aromatické látky a ochucovadla, geneticky modifikované organismy a potraviny se znaky po vlivu ionizujícího záření. Většinou biopotraviny obsahují v průměru větší množství vitamínu C a minerálů jako je vápník, hořčík, železo a chróm, také antioxidanty, které jsou důležité v boji proti rakovině. Biopotraviny také neobsahují přídatné látky a žádná éčka, která mohou zapříčinit srdeční onemocnění, osteoporosu, migrény anebo třeba hyperaktivitu. Mléčné biovýrobky zase mají více omega 3 mastných kyselin než nebio výrobky.
Hlavní nevýhodou biovýrobků je ale jejich poměrně vysoká cena, protože ekozemědělci musí na obhospodařování vynakládat daleko více ruční práce, protože nesmí používat umělá hnojiva a pesticidy. Další nevýhodou jsou také časté plísně, protože tím, že se nepoužívají žádné chemické postřiky, mohou být rostliny napadeny škůdci a chorobami. A poslední nevýhodou je zdaleka menší doba trvanlivosti, protože nejsou chemicky ošetřeny. Ale je zdaleka lepší sníst nevzhledné, ale zdravější potraviny, nežli škodlivé a pěkně vypadající. Samozřejmě většina lidí si biovýrobky nemůže dovolit z finančních důvodů, tak je alespoň vhodné je dopřát vašim dětem. Vždy je lepší třeba ovoce a zeleninu koupit od nějakého souseda ze zahrady, než v obchodě často zahraniční a postříkané jedy, i když vypadají na pohled krásně, tak obsahují jen minimální množství vitamínů.
Markéta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz