Lidská kůže je mimořádně důležitým orgánem, jakýmsi prostředníkem mezi organismem a vnějším prostředím, je spolehlivým zrcadlem našeho zdraví. A kdo by nechtěl krásnou a zdravou pleť? Vnímáte také sílu tohoto spojení? Krásná a zdravá…mohla bych ještě přidat mladá…Co nám slibuje a co splňuje naše kosmetika, jak náročná jste zákaznice? Mnoho z nás se přiklání k používání přírodní kosmetiky. Hledáme toto slovíčko na obalu a doufáme v jeho čarovnou moc. Anebo ne, chceme rychlý a viditelný výsledek? Mnoho otázek, zdá se. Co je přírodní, co bio, klasická a aromaterapeutická kosmetika?
Jako „přírodní“ může v současnosti bez kontroly označovat své kosmetické produkty v podstatě kterýkoli výrobce. Je běžné, že se na trhu vyskytují přípravky s rostlinnými výtažky, ale jinak s klasickým složením a označují se přírodní. Což je bez ohledu na kvalitu a šetrnost produktu zavádějící.
Proto existuje několik institutů pro certifikaci přírodní kosmetiky: mezinárodně uznávaná ochranná známka BDIH- Kontrolovaná přírodní kosmetika, kterou od roku 2001 uděluje každému novému přírodnímu kosmetickému produktu mezinárodní institut Ecocontrol sídlící v Osterode v Německu.
Další ochranné známky, které garantují přírodní výrobky a jejich vysokou kvalitu jsou např. certifikát Mezinárodní rady pro výzkum Aloe - IASC (záruka čistoty a kvality) anebo ochranná známka Institutu pro výzkum přírodních látek NRI.
Tyto certifikáty udělované vybraným kosmetickým výrobkům obvykle garantují použití přírodních surovin z kontrolovaného ekologického zemědělství bez jakýchkoliv chemických či syntetických příměsí. U takto certifikované kosmetiky mají spotřebitelé obvykle jistotu, že výrobek splňuje poměrně náročná kritéria. Českou obdobou mezinárodní certifikace přírodních kosmetických produktů je značka CKP neboli "certifikovaná přírodní kosmetika", která u nás byla zavedena v roce 2007. Tento certifikát uděluje česká akreditovaná organizace KEZ o. p. s., která se již léta zabývá certifikací ekologických zemědělských surovin a stojí za známou „zebrou“, jež se objevuje na biopotravinách.
Certifikát "CPK" jasně definuje suroviny, které kosmetika může obsahovat a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Jeho obdobou je pak označení "CPK BIO", které může být uděleno výrobkům, splňujícím stejná kritéria jako CPK, navíc ovšem musí být vyrobeny pouze z BIO surovin.
Aromaterapeutická kosmetika používá ve svých produktech jako hlavní účinnou látku éterické oleje , které působí jak přímo na pokožku a její hlubší vrstvy (a odtud se dostanou krevním oběhem do celého těla), tak i na náš smysl čich. Pozitivně tedy ovlivňuje nejen kvalitu pleti, ale i psychiku a celkové fyzické zdraví. Velice důležitá je kvalita éterických olejů, jejich čistota a původ. To vše by výrobce měl uvádět na etiketách. Jinak používá stejnou certifikaci jako kosmetika přírodní.
Používání certifikované aromaterapeutické kosmetiky vede k celostnímu přístupu péče o své zdraví a pleť.
Autor: Mgr. Irena Kubicová
Zdroj: NOBILIS TILIA
Zdroj: NOBILIS TILIA