Díky těmto 3 tipům to zvládnete!
Kdo z vás neměl přání odstartovat „nový život“ nebo alespoň zlepšit ten stávající? Změnit životní styl, více se starat o své zdraví, lépe jíst, zhubnout, umět balancovat s časem... To jsou častá předsevzetí. Poradíme vám tipy, díky nimž své sny o zdravém stravování dokážete realizovat.
Tip 1: Víte, co jíte?
„Budu jíst zdravě.“ Toto předsevzetí si někdy v životě dal snad každý z nás. Co to ale „zdravě“ znamená? Aby člověk opravdu dostál slibu, který dal svému tělu, je prvním krokem na cestě za vysněným cílem začít se zajímat o jídlo jako takové a o složení konzumovaných výrobků. Místo vágního „Budu jíst zdravě“ si raději stanovte konkrétní dílčí kroky, například: „Budu číst etikety na výrobcích, které nakupuji.“ Nebo: „Budu se zajímat o původ potravin, které jím“. Případně: „Sestavím si (eventuelně nechám si sestavit) nutričně vyvážený jídelníček.“ Skrze nové poznatky se pak můžete dobrat ke kýženému výsledku.
Ale pozor: Internet je dnes plný informací o stravování a je někdy složité z nich vybrat ty podstatné, aniž by člověk podlehl různým mýtům.
Víte, že...
• Pro orientaci spotřebitele, který chce jíst zdravě, jsou velmi významné údaje na etiketě výrobku. Ve složení musejí být uvedeny všechny složky potraviny a použité množství. Seřazeny by měly být sestupně podle procentuálního zastoupení.
• Na všech potravinách má být uváděn soubor povinných nutričních hodnot: energetická hodnota, obsah bílkovin, tuků, a z toho nasycených mastných kyselin, obsah sacharidů, a z toho obsah cukru a obsah soli.
Tip 2: Zjistěte, jaký máte denní výdej energie!
Optimální příjem kalorií za den je individuální a odvíjí se od mnoha faktorů, jako jsou pohlaví, tělesná hmotnost a výška, věk, každodenní zátěž, životní styl... Obecně však platí, že pokud si chce člověk udržet stávající váhu, měl by být příjem a výdej energie v rovnováze. Jestliže chcete zhubnout, výdej musí převýšit příjem a tím se tělo dostane do takzvané negativní energetické bilance. Když naopak bude příjem energie převyšovat výdej, budou kila naskakovat. Abyste správně stanovili, kolik kilokalorií můžete přijmout, je tedy základem znát svůj průměrný denní výdej.
• Nízký počet kalorií neznamená automaticky „zdravé“ – a naopak. Například oříšky či některé druhy ovoce jsou „vysokokalorické“, přesto do vyváženého jídelníčku patří.
• Díky etiketám lze u balených výrobků vysledovat počet kalorií. Jejich počítání může být ovšem oříšek, zvlášť u konzumace nebalených potravin – pomoci vám mohou kalorické tabulky či různé aplikace ve smartphonu
Tip 3: Dbejte na pravidelný přísun energie a neodbývejte se, když nemáte čas jíst!
V dnešní hektické době je čas pro spoustu lidí nepřítel, s nímž lze obtížně bojovat. Ale někdy slouží i jako výmluva, proč se něco nedaří – včetně dodržování předsevzetí. „Nemám na to čas!“ bývá jakási mantra, která sedí takřka na vše, zdravé stravování nevyjímaje. Je pravda, že nakoupit zdravé suroviny, uvařit, umýt nádobí... To vážně zabere čas. A ne vždycky ho člověk má, ať už jde o vášnivého cestovatele, vytíženého managera, maminku na mateřské dovolené nebo sportovce.
Také nutriční terapeuti doporučují pravidelnost ve stravování: Hladovění totiž dokáže vyvolat takzvaný vlčí hlad a následné přejídání, stejně jako přísné diety často vedou k jojo-efektu. Nepravidelná strava má navíc vliv na výkyvy hladin krevního cukru, což může ovlivňovat únavu i soustředění.
Víte, že...
• Mezi časté špatné stravovací návyky patří vynechávání snídaně, zanedbávání jídla v zaměstnání či „noční vyjídání ledničky“. Vyhněte se těmto neduhům!
• Podle Světové zdravotnické organizace by díky správné stravě bylo možné předejít až 80 % případů onemocnění srdce, mozkových příhod či diabetu 2. typu.
• Kromě jídla nezapomínejte dbát ani na pitný režim.
Zdroj: MANA