Zajímavé jsou benátská pevnost Kules a kostely sv. Tita patrona Kréty a sv. Marka. Naše putování pokračovalo směrem na jih k druhému heraklionskému náměstí Plateia Eleftheriou, kde se nachází Archeologické muzeum Kretikon Museion. Exponáty zde vystavené svým významem a rozsáhlostí konkurují Národnímu muzeu v Aténách, sbírky jsou nejrozsáhlejší přehlídkou minojské kultury na světě. Nálezy jsou chronologicky řazené v 16 sálech.
Nenechte si ujít prohlídku i menšího Historického muzea s díly lidového krétského umění a sbírky z bojů o Krétu v různých obdobích. Součástí Historického muzea je pracovna Nikose Kazantzakise diplomata, básníka a autora románu Řek Zorba, jehož hrob stojí na jižních hradbách pevnosti.
Po několikahodinové prohlídce památek pořádně vytráví, a tak je čas posedět v blízké taverně a ochutnat místní speciality. Sedli jsme si k poslednímu volnému stolu a než číšník přinesl hlavní jídlo, dostali jsme na stůl rozpečené malé bagetky s česnekovým máslem a olivy. Chtěla jsem ochutnat Marides - jsou to malé opečené rybičky, které se jedí komplet celé s hlavou i ocáskem. Jsou výborné dobře ochucené a křupavé, no prostě pohádka. Kdo na maso moc není, jistě si pochutná na Gemista, to je grilované rajče plněné kořeněnou rýží. Po obědě tady dostanete automaticky na dobré trávení skleničku hroznové pálenky Raki a děti melounový pohár. Bylo to báječné a můžeme pokračovat dál.
Nedaleko je zastávka autobusu, odkud jsme jeli na prohlídku Knóssu.
Knossos je největší minojský palác, postavený kolem r. 1900 př. n. l., byl několikrát zničen zemětřesením a znovu postaven, rozkládá se na ploše dvou hektarů. Vykopávky odkryly komplex budov kdysi až čtyřpatrových a labyrint chodeb. Zde sídlil minojský král. Častá vyobrazení dvojitých seker dala Knossos název Dům dvojitých seker. Fresky v paláci jsou kopiemi originálů, které jsou uloženy v Archeologickém muzeu v Heraklionu. Pěkná je žlutá freska s delfíny, ale nejzajímavějším místem je královská trůní síň, je malá a abyste ji viděli, musíte na ni čekat ve frontě. Před palácem je několik obchůdků se suvenýry na památku a vracíme se zpět do Heraklionu autobusem, který jezdí každých 20 minut.
Ve městě je každou sobotu trh, takže je zde hodně lidí. Pokud dáváte přednost klidu, jistě si odpočinete na nedaleké pláži.
Setury - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz