Materiál a pomůcky na výrobu duhových řezů:
česance barvené vlny, mýdlo, horká voda, silonkové ponožky, bambusová rohož, plech s okrajem (tác), starý ručník, nůž, jehla, nit, sekundové lepidlo
Postup výroby:
Obr. 01Jednotlivé česance jemně roztáhneme a položíme na ručník umístěný na plechu. Česance skládáme střídavě vodorovně a svisle. Střídáme barvy.
Obr. 02
Do rozprašovací láhve si nalijeme hodně horkou vodu, čím teplejší, tím rychlejší bude proces plstění. Postříkáme plochu poslední vrstvy vlny.
Obr. 03
Připravenou a navlhčenou vlnu co nejpevněji vlnu srolujeme do válečku. Hlídáme jednotlivé vrstvy, aby se rolováním neposunuly.
Obr. 04
Celý váleček zabalíme do silonkové ponožky, vlna se při plstění nebude rozpadat.
Obr. 05
Váleček opět postříkáme horkou vodou a namydlíme. Oběma rukama nejdříve jemně válíme sem a tam. Až je váleček pevnější, přitlačíme na síle.
Obr. 06
Během tohoto procesu pořád namáčíme teplou vodou a mydlíme, aby váleček nezůstal studený, urychluje to proces plstění.
obr. 07
Když je váleček dostatečně pevný, vyjmeme ho ze silonky a zarolujeme do bambusové rohože (prostírky). Opět vlhčíme, mydlíme a válíme.
obr. 08
Váleček vymácháme ve vodě a necháme uschnout. Poté krájíme na tenké plátky. Smyslem této techniky je hra s barvami, nyní vidíme mozaiku na řezu.
Obr. 09
Na spojení trojlístku použijeme vteřinové lepidlo. Plátky pak pomocí jehly navlékneme na šňůrku. Děkuji přátelům Jeníkovi a Kačce, kteří mě zasvětili do tajů práce s vlnou.