Olej z tresčích jater byl po generace oblíbeným lidovým lékem skandinávských a skotských rybářů. V 18.století byly jeho účinky objasněny a podpořeny vědeckými objevy a začali jej doporučovat lékaři především při léčbě podvýživy.
Další výzkumy objevily v oleji z tresčích jater látky, které se významně podílí na stavbě kostí, především vysoký obsah vitamínu D, vitamínu A a polynenasycených mastných kyselin. Až do počátku 20. století byl olej z tresčích jater používán především při léčbě nemocí kostí a křivice.
V roce 1935 popularita a poptávka po oleji z tresčích jater, který byl vedlejším produktem rybářského průmyslu. Na trhu se poprvé objevil olej z tresčích jater i v kapslích.
Během druhé světové války organizoval Veřejný potravinový program Ministerstva výživy ve Velké Británii podávání oleje z tresčích jater těhotným a kojícím matkám a dětem do pěti let zdarma.
Dlouho převažoval názor, že olej z tresčích jater je prospěšný především díky obsahu vitamínů. Vše se však změnilo v 70. letech 20. století. Při objasňování tzv. „Eskymáckého paradoxu“ byl objeven význam dlouhořetězcových nenasycených Omega-3 mastných kyselin.
Grónští Eskymáci se zdáli být zcela imunní vůči srdečním chorobám i přes jejich stravu skládající se převážně z velrybích a tuleních tuků a tučných ryb. Dánští vědci, Bang a Dyerberg, došli k závěru, že dlouhořetězcové nenasycené Omega-3 mastné kyseliny v jejich stravě musí mít pozitivní zdravotní účinky.
Jejich závěry byly od té doby potvrzeny mnoha tisíci výzkumných studií a olej z tresčích jater se dostal do popředí zájmu nutriční vědy jako produkt, který „pomáhá udržet zdravé srdce“.
Ačkoli byl olej z tresčích jater dlouho používán především v severských zemích a Velké Británii na léčení ztuhlých a bolavých kloubů, až do nedávné doby se důkazy o jeho účinku opíraly pouze o neoficiální důkazy. Nedávné práce Cardiffské univerzity vedené profesorem Brucem Catersonem však prokázaly současný i budoucí význam Omega-3 kyselin pro zachování zdraví a pohyblivosti kloubů.
V popředí zájmu odborníků v posledních letech je otázka vlivu Omega-3 nenasycených mastných kyselin na funkci lidského mozku. Vědecké studie prokázaly, že vývoj a funkce mozku především u dětí jsou ovlivněny množstvím Omega-3 nenasycených mastných kyselin (hlavně kyseliny dokosahexaenové – DHA) ve stravě.
Aby se mozek a jeho činnosti zdravě rozvíjely, je třeba zajistit jeho řádnou výživu dostatečným přísunem Omega-3 nenasycených mastných kyselin. Pro rodiče je obvykle náročné donutit své děti jíst tučné ryby.
Jednoduchým a pohodlným řešením pro zajištění zdravého vývoje mozku, podporu koncentrace a schopnosti učit se jsou doplňky stravy, které obsahují olej z tresčích jater.
Dnešní olej z tresčích jater je na míle vzdálen od původního rybího tuku, který nám v dětství nutili na lžíci a který nám nechutnal.
Víte, že...
Více než 50 % úmrtí v ČR je způsobeno onemocněními srdce a cév.
Více než 60 % lidí má zvýšenou hladinu cholesterolu, která je jedním z nejrizikovějších faktorů vzniku infarktu a mozkové mrtvice
Téměř 80 tisíc lidí trpí Alzheimerovou chorobou.
OMEGA-3 nenasycené mastné kyseliny
jsou nepostradatelné pro každého po celý život.
Petra Dítětová
Chytrá Žena.cz