Ačkoliv si Češi olivový olej oblíbili a alespoň občas ho používá 83 % populace, neumějí s ním správně zacházet. Podle výzkum si celá řada Čechů myslí, že se olivový olej hodí především pro studenou kuchyni a nikoliv na smažení. Olivový olej je však pro použití v teplé kuchyni dokonce vhodnější než jiné tuky. A to především proto, že k jeho přepalování dochází až při velmi vysokých teplotách. Čechům také vadí typická olivová chuť, tomu se ale dá předejít výběrem správné varianty oleje. Chybuje se také při skladování.
Olivový olej si Češi zvykají pravidelně používat, např. extra panenský olivový olej dnes užívá průměrný Čech 44x za rok. Přesto stále v myslích české populace přetrvává představa, že extra panenský olivový olej je vhodný zejména pro studenou kuchyni, především pro přípravu zálivky do salátu. 51 % dotazovaných si myslí, že extra panenský olivový olej je pro smažení a restování nevhodný. Opak je pravdou. Olivový olej dosahuje kouřového bodu při teplotě 210° C. To znamená, že u něj až do výše této teploty nedochází k přepalování, a většina důležitých a zdraví prospěšných látek zůstávají zachovány. Ideální teplota na smažení je přitom 180° C. Olivový olej je tedy pro tepelnou úpravu pokrmů dokonce vhodnější než běžné tuky (máslo, slunečnicový olej, sádlo).
Další chyby se Češi dopouštějí při skladování. Olivový olej skladují na světle při pokojové teplotě. Takto však olej ztrácí rychle na kvalitě. Olivový olej by měl být skladován naopak v temnu a při teplotách do 20°C. Nebojte se proto skladovat olej v lednici. Případné zakalení, ke kterému může v tomto prostředí dojít, neohrožuje kvalitu výrobku. Po umístění do teplejšího prostředí se stane olej znovu čirým. Pouze správně skladovaný olivový olej může dodat lidskému organizmu důležité a zdraví prospěšné látky odpovídající původnímu složení čerstvých oliv.
Někteří Češi také ještě nepřišli olivovému oleji na chuť, to pramení buď z toho, že dosud nenarazili na kvalitní olivový olej, popř. si vybrali výraznou variantu oleje.
5 tipů pro vás:
1. Dejte přednost extra panenskému olivovému oleji, pouze olej v této kvalitě si zachovává všechny zdraví prospěšné látky odpovídající původnímu složení čerstvých oliv.
2. Extra panenský olivový olej je všestranně použitelný, hodí se pro studenou i teplou kuchyni.
3. Při přípravě salátů olej přidáváme do pokrmů před solí. Extra panenský olej zeleninu jemně obalí, a ta nepustí vodu.
4. Extra panenský olej při restování nerozehříváme. Ingredience vkládáme do studeného oleje. Zabráníme tak jeho přepálení.
5. Extra panenský olivový olej skladujeme v temnu a při teplotě do 20° C, např. v chladničce. Případné zakalení nijak neohrožuje kvalitu výrobku.
Zdroj: Monini.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz