A jak je to s vývojem sluchu po narození? Jak již bylo uvedeno, sluch se rozvíjí již v prenatálním vývoji a vzhledem k tomu je to u novorozence nejvíce rozvinutý smysl.
První dny po porodu je jeho zrak ještě velice nerozvinutý a je to proto právě sluch, kterým miminko komunikuje se svým okolím. Matčin hlas zná již z dělohy, takže jej často právě on dokáže uklidnit. Zda dítě slyší, se zjistí už v porodnici také tím, že je u dítěte provedena zkouška sluchu. Po příchodu domů z porodnice (ale klidně i v porodnici) by se mělo dítěti vše, co děláme, komentovat (pravda, smyslu vašich slov nebude zatím – a ještě pár dalších měsíců – rozumět, ale jednak se cítí příjemněji a jednak se může dívat na vaše rty a tak se postupně učí správně artikulovat).
Měli bychom tedy mluvit pomalu, zřetelně, bez zbytečných zdrobnělin či šišlání. Můžeme chvílemi na dítě i šeptat, ať musí ouška trošku „napínat“. Také můžeme miminku zpívat jednoduché popěvky, pouštět příjemnou muziku. Pozor! Novorozenci prý mají ještě rozvinutější zvuk než dospělí, takže jsou hákliví třeba na vysoké tóny, které my vnímáme úplně jinak než právě narozený človíček.
Ve třetím měsíci nastává změna. Zatímco dříve by dítě mělo spát i při hlasitějších zvucích, od třetího měsíce jej začíná ze spánku hluk probouzet (samozřejmě každé dítě je jiné, takže možná právě to vaše i třeba při houkání sanitky klidně chrní dále). V tomto období si dále dítě začíná uvědomovat příčinu a následek, takže když mu dáte nad postýlku třeba hrazdičku, do které může bouchat a hračky na ní budou vydávat zvuk, dítě brzy pochopí, že když do hrazdičky udeří, uslyší zvuk. A mezi oblíbené popěvky těchto dětí patří třeba Holka modrooká nebo Mámo, táto, v komoře je myš. Je to zřejmě proto, že se v těchto písních vyskytují často samohlásky A a O, které mají tyto děti rády.
Čtyřměsíční dítě se začíná za zvukem otáčet. Můžeme u dítěte provést takovou malou zkoušku zvuku, když na něj budeme asi z dvou metrů volat jeho jméno. A o čtyři měsíce později je rozvoj sluchu ukončen - s tím pak souvisí rozvoj řeči – pokud jste tedy na dítě často mluvili, povídali si s ním, zpívali mu, má ty nejlepší předpoklady ke správnému rozvoji řeči. A pro zajímavost: děti, kterým se hodně zpívá, často začínají prý nejdříve jakoby zpívat a teprve poté mluvit.
Habaďúra - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz