Psi stojí po boku v celé řadě oblastí lidského života. Osvědčili se u policie jako psi pro vyhledávání výbušnin a drog, pomáhají lidem s postižením zraku a sluchu, aby mohli žít opět naplno a v neposlední řadě zachraňují životy lidem zasypaným v troskách, lavinách a vyhledávají pohřešované.
Psi jsou schopni podávat nejvyšší výkony i ve sportovní oblasti (agility, flyball, obrana apod.). Maximální výkon se také očekává od loveckých, saňových, dostihových a ovčáckých psů. Pokud klademe na psa vysoké nároky, musíme mu poskytnout odpovídající výživu. Fyzická a psychická zátěž totiž znamenají zvýšenou potřebu energie, kterou je třeba pravidelně a účinně krýt, jinak hrozí vyčerpání a ztráta výkonnosti.
Potřeba živin silně vytížených psů je ovlivňována druhem a délkou trvání zátěže i podmínkami prostředí, například teplotou. Podle obecných pravidel roste při práci psa za pokojové teploty jeho spotřeba energie zhruba na 1,5 až 2,5 násobek zachované dávky. Práce za chladného počasí však může zvýšit potřebu energie o dalších 50% nebo i více. Saňoví psi, kteří pracují v chladných oblastech proto mají vůbec nejvyšší spotřebu energie.
Výživa psa, který podává velké fyzické výkony, musí být co nejvíce přizpůsobena jeho individuální potřebě. Cílem krmení je zlepšit vytrvalost psa a poskytnout mu více síly a energie. U pracovních psů je důležitou složkou potravy tuk, protože energie se nejúčinněji předává právě v podobě tuků.