-Komerční sdělení-
V létě si lidé běžně chrání před sluncem oči brýlemi, ale ani v zimě nejsou oči v bezpečí. Řidiči, sportovci, milovníci solárií i ti s běžnou pohybovou aktivitou by měli své oči chránit před nepříznivými vlivy, které mohou ovlivnit vidění a bezpečnost. Pomoci přitom mohou sluneční nebo sportovní brýle, ale také správná korekce dioptrických vad – ať už v podobě dioptrických brýlí a čoček, nebo laserového zákroku. Laserové operace očí jsou přitom stále finančně dostupnější a zcela bezpečnou variantou řešení dalekozrakosti, krátkozrakosti, astigmatismu i presbyopie (vetchozrakosti).
Ochrana očí je v poslední době spojována hlavně s působením modrého světla z digitálních zařízení a s takzvanou digitální únavou očí. Avšak na oči může působit celá řada dalších faktorů, které mohou způsobit i mnohem závažnější rizika.
Nebezpečí řízení při zhoršeném vidění za šera
Řízení za šera a za tmy je náročné pro mnoho řidičů. Zvláštní skupinu ale tvoří ti, kteří vidí hůře za špatných světelných podmínek. Za dobrého světla nemusí být zhoršené vidění patrné. Ale ve chvíli, kdy ve tmě dojde k rozšíření zornic, se vada projeví viditelněji. Řízení vozidla se pak může stát aktivitou přímo ohrožující zdraví řidiče, jeho spolujezdců i dalších účastníků provozu, včetně chodců neoznačených reflexními prvky.
„Právě v horších světelných podmínkách se může poprvé projevit chybějící nebo nesprávná korekce refrakční oční vady, tedy dalekozrakosti, krátkozrakosti nebo astigmatismu. Nápravu je možné zajistit brýlemi, kontaktními čočkami, ale také laserovou operací očí. Díky nejnovější metodě Presbyond je tento zákrok vhodný i ve středním věku. Už v případě prvních známek zhoršeného vidění za šera je důležité navštívit lékaře a odhalit příčinu,“ říká MUDr. Silvie Zapletalová, primářka a vedoucí lékařka Centra laserové a refrakční chirurgie a manažerka oční kliniky Lexum Praha Budějovická.
UV záření ze slunce, solárií, reflektorů či lamp
Je běžné v létě nosit brýle proti sluníčku, ale i v zimě mohou nastat situace, kdy je třeba oči chránit před světlem odrážejícím se od sněhu nebo ledu.
„Rozlišujeme tři typy UV záření. Nejškodlivější UVC záření absorbuje v přední části oka rohovka, stejně jako většinu UVB záření. Část UVB záření a UVA záření absorbuje nitrooční čočka a jen malé množství UV záření se pak dostane k sítnici. Všechny jmenované části oka přitom může UV záření poškodit. Ať již v podobě časově omezeného zánětu neboli fotokeratitidy, zvýšeného rizika šedého zákalu nebo vážných komplikací souvisejících se sítnicí,“ vysvětluje MUDr. Zapletalová.
Mezi další zdroje UV záření, který může poškodit oči, patří solárium. I jeho návštěva může způsobit poškození očních víček, rohovky i čočky. Opatrnost je na místě i v případě pohledu do dekorativních UV lamp, UV reflektorů a světelných instalací nebo germicidních lamp používaných při dezinfekci prostor. Zejména u opakovaného vystavení UV záření může dojít až ke zhoršení zraku.
Brýle pomohou proti ostrému větru a chladu
V zimním období je také třeba chránit oči před extrémními klimatickými podmínkami, a to nejen při sportování. Nízké teploty a ostrý vítr mohou výrazně narušit ochrannou funkci slzného filmu, který chrání povrch oka, a vést ke vzniku syndromu suchého oka. Ten se projevuje pocitem pálení, začervenáním, podrážděním a zvýšeným slzením. I v tomto případě proto může být vhodné používat brýle, které pomáhají oči chránit před chladem a případným větrem.
Správná péče o oči a znalost rizik mohou zásadně přispět k udržení dobrého zdraví očí. Pokud se přesto objeví příznaky v podobě zhoršeného vidění, začervenání očí a jejich pálení, je vhodné co nejdříve navštívit očního lékaře, v případě potřeby korekce refrakční oční vady pak optometristu v oční optice.
Tento článek také můžete