Od prvního ledna tohoto roku se zavedly povinné poplatky u lékaře. Platit musíme například i za klinické vyšetření. Důvody nám vysvětlil právník z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva Miroslav Dvořák.
Konkrétně, když půjdu k praktickému lékaři, za co všechno zaplatím?
Když půjdete k praktickému lékaři, tak máme na mysli ambulantní vyšetření, tzn. u praktického lékaře, kde jsme registrovaní jakožto pojištěnci.Právě těch 30 korun zaplatíme praktickému lékaři za to, když provede klinické vyšetření. Shrneme-li to: Když tam přijdeme, budeme si na něco stěžovat a lékař vyhodnotí konkrétní nemoc a napíše nám léky. Ale za ty léky, respektive za ty položky na receptu nebudeme platit lékaři, tomu zaplatíme jen těch 30 korun za klinické vyšetření, ale za ty léky, respektive za výdej těch léků budeme pak platit v lékárně. A platí se 30 korun za každý lék na receptu, bez ohledu na počet balení. Čili máme-li na receptu dva typy léků, první lék 2 kusy, druhý lék 3 kusy, tak platíme 60 korun, neplatíme 2 + 3 krát 30, čili 150 korun, ale jenom těch 30 korun za každý typ léku bez ohledu na to, jestli ho máme ve třech baleních nebo jenom v jednom.
Plus potom ještě doplatky za léky?
Nepochybně, pokud tam ten doplatek je, jako že u většiny léčiv doplatek existuje.
Co je to klinické vyšetření?
Tak je potřeba rozdělit klinické vyšetření od jiných typů vyšetření, jako třeba laboratorní nebo diagnostické. Klinické vyšetření, kdybychom to měli vysvětlit na nějakém banálním příběhu, tak je tehdy, pokud přijdeme za lékařem do ordinace a stěžujeme si na nějaký náš neduh, cítíme se nemocní, pobolívá nás třeba podbřišek. Pravděpodobně v takové situaci nastoupí to, že lékař se nás optá, jaké ještě další efekty má tato naše bolest, zda-li máme třeba teplotu, zda-li máme tendenci na zvracení atd. Zhodnotí situaci a zjistí, zda-li jsme nebo nejsme nemocní. Pokud jsme nemocní, tak navrhne určitý diagnostický postup a samozřejmě ten potom vede v drtivé většině případů k vydání určitých medikamentů a tudíž se dá říci, že jsme byli vyšetřeni tzv. klinicky. Rozhodně ale klinickým vyšetřením nebude třeba to, když přijdeme k lékaři a necháme si píchnout nějakou injekci, to většinou lékař zpoplatní podle sazebníku, někdy nám to udělá sestřička zcela zdarma. Zrovna tak nebude klinickým vyšetřením, když přijdeme k lékaři na odběr krve, nebo na zjištění třeba sedimentace v moči atd.
V jakém případě u praktického lékaře neplatím oněch 30 korun?
Zde čtěte také o novele platné od 1.8.2008: Poplatky u lékařů od 1. srpna 2008 - kdo platí a kdo ne?
Poplatek 30 korun neplatím ve chvíli, kdy si přijdu s lékařem popovídat, to je první případ. Druhý případ je, když se nejedná o klinické vyšetření, jak už jsme uvedli, ale jde pouze o rutinní např. potvrzení zdravotního stavu, rozbor krevního obrazu, vyšetření moči atd., nebo právě ta injekce. A samozřejmě nezapomínejme ještě na jednu věc, která asi není příliš častá. Nebudeme rozhodně platit u žádného lékaře za to, když budeme požadovat vyšetření nad rámec našeho zdravotního pojištění, tzn. pokud ta léčba nebude indikována, ale budeme chtít, aby nám byla provedena určitá diagnostika. Dám příklad, nemáme objektivně problémy, nebo lékař rozhodne, že není nutná indikace k tomu, abychom byli vyšetřeni na kolonoskopii, přesto z důvodu, že máme v rodině určitou anamnézu, kde byly problémy právě tohoto střevního charakteru, tak se chceme preventivně nechat vyšetřit, tak v tomto případě 30ti korunový poplatek nebudeme platit, ale budeme samozřejmě platit celou cenu toho vyšetření. Takže v případě, kdy chceme na naši vlastní žádost, aby bylo vykonáno určité zdravotní vyšetření, tak v tomto případě neplatíme žádný poplatek, ale platíme rovnou celé vyšetření.
Jak je to při nástupu do zaměstnání? Když si v zaměstnání vyžádají zdravotní posudek, kdo ho platí?
To neplatíme my samozřejmě, to platí zaměstnavatel. Obecně při preventivní periodické prohlídce vedené v rámci zdravotní preventivní péče, neplatíme 30ti korunový poplatek. Zrovna tak neplatíme 30 korun, když přijdeme za naším praktickým lékařem a potřebujeme potvrzení o našem zdravotním stavu, např. pro přihlášku na vysokou školu, tedy pro účely studia, nebo v případě, že chceme potvrzení o zdravotním stavu pro vydání řidičského průkazu, tak tam zrovna těch 30 korun naplatíme, ale platíme jinou částku, která zase je nám dobře známá podle sazebníku toho příslušného praktického lékaře. Takže vždy se zeptáme, když přijdeme v těchto záležitostech k lékaři, kolik zaplatíme, ale vždycky mějme na paměti, že to bude zpravidla více než 30 korun a zároveň mějme na paměti, že těch 30 korun od nás ten lékař chtít nemůže.
Jak mají nemajetní lidé zaplatit poplatek za zdravotní péči?
Obecně to platí samozřejmě tak, že vy ty poplatky prostě zaplatit musíte. Pokud jste v tzv. hmotné nouzi a máte potvrzení od obecního úřadu a to potvrzení není starší 30ti dnů, tak to je vlastně jeden z mála případů, kdy poplatky platit nemusíte a jste od nich osvobozeni. Další takovou možností je, že překročíte tzv. pěti tisícový limit placení u lékaře, doplatků za léky atd. a kdy rovněž tedy vám potom ta částka bude prominuta. Ale v jiných případech zkrátka zaplatit musíte.
Konkrétně, nemám momentálně peníze a potřebuji ošetření, jak mám postupovat?
Problém je, že poplatky musíte zaplatit okamžitě hned při konzumaci zdravotní péče, čili tam ta odložená splatnost neexistuje. To samozřejmě může být předmětem nejrůznějších soudních tahanic v České republice, i určitou překážkou svobodného přístupu ke konzumaci zdravotní péče. Nicméně jak rozhodl ústavní soud a jak všichni víme, poplatky nechal v platnosti, čili poplatky platí v této zemi a vaše otázka je v této chvíli vlastně irelevantní. Nemáte možnost nezaplatit. Když nezaplatíte a přesto tu zdravotní péči budete konzumovat, bude tam tedy nějaký dluh, tak nezapomínejme, že jako každý jiný poplatek, i poplatek za regulovanou zdravotní péči může být předmětem exekučního řízení. Čili jednoho dne za vámi může přijít exekutor s platebním rozkazem a obstavit nebo zabavit vám váš majetek.
To znamená, že nemohu požádat o složenku, kterou později uhradím?
No, někde samozřejmě by mohli být k vám vstřícní a tu složenku by vám dali, ale obecně u těch praktických lékařů je to velice málo časté.
Když půjdu po ulici, stane se mi nehoda, jak je to s ošetřením?
Dostanete účet, když vám budou zkoumat, že vám něco je, a nebudou provádět vyšetření nějaké klinické, tak platit nebudete. Platíte pouze za klinické diagnostické vyšetření, pokud vás budou zkoumat a nebudou vás diagnostikovat, tak platit nebudete.
Když jsem u praktického lékaře a ten mě pošle na odbornou prohlídku ke specializovanému lékaři, platím znovu?
Samozřejmě, platíte vždy, když je vám provedeno vyšetření, čili pokud vás váš praktický lékař nevyšetří a rovnou vás pošle ke specialistovi, tak platíte jenom jednou u specialisty. Ale pokud, a to si přiznejme, že je asi nejčastější, přicházíte s nějakým problémem za vaším praktických lékařem, ten vás vyšetří, určí s určitou pravděpodobností vaši diagnózu, ale nebude mít třeba laboratorní kapacitu na to, aby jí se stoprocentní určitostí určil, tak vás pošle právě k tomu specialistovi a ten provede to další upřesňující vyšetření.To znamená, že 30 korun zaplatíte praktikovi a 30 korun specialistovi.
Když jsem u praktického lékaře, který mě prohlédne a rozhodne, abych přišla ještě zítra ráno třeba na výtěr krku, platím opět?
Určitě, protože to je vlastně další forma vyšetření, čili platíte téměř za jakýkoliv úkon, který je na vás udělán.
Děkuji za rozhovor.