Zvyk je železná košile
Mladší děti často mívají výčet jídel, která odmítají jíst. Mohou být vybíravé, nejen co se týče chuti jídla, ale také vzhledem k jeho teplotě nebo formě. Pokusit se do dětí dostat zeleninu je často nadlidský úkol.Většina drobotiny upřednostňuje jídlo, které je chutné, ale vysoce kalorické; jídlo, které shodou okolností většinou není drahé, je lehce dostupné a snadné ke konzumaci. Starší

Podle Dr. Luigiho Grattona, uznávaného odborníka na obezitu, však existují taktiky, díky kterým mohou rodiče naučit své děti lépe jíst! „Být dobrým příkladem je první krok,“ říká Gratton. Rodiče by měli využít každé příležitosti, aby dětem předvedli, jak mají zdravě jíst, a to souvisí i s pravidelností stravování. Také poukazuje na to, že děti často zdravou zeleninu a ovoce sní, když mohou pomáhat s jejich nákupem nebo přípravou v kuchyni.
Strategie, které fungují
Děti také více inklinují ke konzumování zdravého jídla, když je jim nabízeno často a pravidelně. Opakované vystavování např. zelenině je pouze jednou z cest, jak podpořit vaši rodinu k vyzkoušení nových jídel. Také pomáhá, když necháte zdravé jídlo na očích a snadno dostupné celé rodině. Zkuste nechat na kuchyňské lince mísu s čerstvým ovocem nebo vystavte křupavou nakrájenou zeleninu v lednici.Jinou možností je zvýšit množství příjmu zeleniny vašich nejbližších tím, že ji přidáte k hlavnímu jídlu. Vařenou nebo rozmixovanou zeleninu můžete vmíchat např. do omáčky na těstoviny, což zvýší její nutriční hodnotu a sníží celkovou kalorickou zátěž jídla. Vařenou zeleninou můžete také obohatit své polévky, dušenou zeleninu lze přidat k masu a dodat mu tak lepší chuť i větší výživovou hodnotu.

Děti mají také rády různé smoothies a barevné mléčné koktejly, které, pakliže nejsou plné cukru, dodají dětem potřebnou denní dávku bílkovin, vitamínů a minerálních látek, ať už jsou podávány v rámci celodenního stravování jako svačina, nebo součást zdravého hlavního jídla. Bílkoviny také mají schopnost zahánět hlad, a tak vám pomohou oddálit pauzu mezi dalším jídlem, a vyřešit touhu neustále něco menšího zobat.
Navzdory velké snaze rodičů mohou přesto dětské jídelníčky selhávat vzhledem k nedostatečnému množství některých klíčových živin. V takových případech je pak možné podávat dětem speciální doplňky stravy určené právě jim. „Preventivní denní dávka komplexního vitamínového a minerálového doplňku pomůže zahladit potenciální nedostatky stravy a může tak fungovat jako záchraná síť,“ říká Gratton a dodává: „Hledejte výrobky, které se prodávají ve variantách rozlišených podle věku dítěte, aby vám pomohly zajistit denní dávku vitamínů a minerálů, které váš potomek ve svém konkrétním věku potřebuje.“