Řada lidí má z běhu chladnějším počasí respekt. Bojí se chladu, kluzkého terénu, tmy. To vše lze však vcelku jednoduše řešit a v podstatě se není čeho bát.
Pokud jde o vaše obvyklé tréninky, nemusíte se v podstatě nijak zvlášť omezovat. Dávejte si pozor při chladnějších teplotách, a to hlavně s ohledem na dýchací cesty. Někteří běžci mají problémy při dýchání chladného vzduchu, ale lidské tělo je stavěné tak, že v rozumných teplotách se s tímto problémem vyrovná samo.

Jinak platí obecná pravidla o oblékání. Vrstvení funkčních oblečení, které dokáže co nejvíce propustit pot. Od věci nejsou třeba zateplené elastické kalhoty, nebo teplejší funkční prádlo. A také nějaká ta nepromokavá vrstva. Na podzim může sprchnou nečekaně a vydatně.
Samozřejmostí by dále měla být čepice nebo alespoň čelenka. Většina tělesného tepla totiž odchází z těla nezakrytou hlavou. To samé platí o rukavicích. Rozehřívat doma omrzlé prsty není nic moc.
Běhat můžete bez problému většinu svých oblíbených tras. Hodit se vám budou teplejší ponožky a trailová obuv, to zejména v bahně a klouzavém listí. Pro delší běhání ve vlhku nejsou od věci běžecké boty s goretexovou membránou.
A pokud běháte třeba po práci, pořiďte si čelovku. Také reflexní prvky na oblečení se vám budou hodit, a to zejména pokud holdujete běhání po městě nebo silnicích.
Opravdu se není čeho bát. Když nakonec vyběhnete na svoji oblíbenou lesní trasu plnou barev padajícího list, zjistíte, že podzimní běhání má skutečně své kouzlo. A že jsou dny, kdy dokáže předčít i váš nejoblíbenější letní běžecký zážitek.
Zdroj, foto: Mizuno