Léto už je tady a s ním i prázdninové pobyty u vody. Čeká-li vás tedy taková dovolená s dětmi, budou se vám možná hodit následující doporučení, která se týkají zdravého opalování dětí.
Dětská kůže je na účinky slunce mnohem citlivější. Citlivost se ovšem vztahuje i na některé složky krémů na opalování, a proto je nutno vybrat takový, který bude jak účinný, tak neškodný pro dětskou pokožku. Jak se ovšem vyznat v džungli krémů, která zaplavuje pulty drogerií?
* První, co můžete udělat, je přečíst si údaje na obale. Zajímat by vás mělo především to, zda je krém fotostabilní (tedy že sluneční paprsky nemění jeho složení, jinými slovy že na slunci neztrácí účinnost).
* Další vlastností krému by měla být odolnost proti vodě, což znamená, že krém nesmyje ani pot, ani voda.
* Ujistěte se, že krém poskytuje ochranu nejen proti UVB záření (způsobuje zrudnutí kůže), ale i proti UVA paprskům (ty jsou mnohem nebezpečnější, protože zvyšují riziko rakoviny kůže).
* Ochranný faktor by měl být samozřejmě vysoký. Dětské opalovací krémy mívají hodnoty faktoru zhruba 30 – 50, což je tedy násobně více než v případě krémů pro dospělé. Nicméně pokud jste už koupili „obyčejný“ krém, jehož faktor je dostatečně vysoký, není nutno pořizovat ještě krém speciální, dětský.
V obchodech se můžete setkat s přípravky, které nabízejí čistě přírodní ochranu. V seznamu, který je platný v rámci Evropské unie, však není uvedena žádná rostlina či bylina, která by sloužila jako sluneční filtr. Z toho vyplývá, že výrobek, který obsahuje jen rostlinné složky, buď není vůbec účinný, anebo je ve skutečnosti obohacen o nějaký chemický ochranný filtr. Další pastí je to, že některé krémy pro děti jsou úmyslně barevné – jednak aby děti snáze poznaly, kde se již natřely, a jednak aby se jim krémování líbilo a vy jste je do toho nemuseli nutit. Teoreticky vymyšleno dobře, ovšem v praxi tak na jemnou dětskou kůži aplikujete nežádoucí barviva, která mohou způsobovat alergické reakce, často umocněné působením slunce. Takové krémy tedy raději nekupujte.
Opalovací krém je při pobytu na slunci nevyhnutelný, sám ovšem k ochraně nestačí. Rovněž je třeba dodržovat několik následujících pravidel:
* Krém dětem aplikujte často – děti jsou neustále v pohybu, potí se, skáčou do vody, a proto se krém snadno smyje a s ním i veškerá ochrana proti slunečním paprskům.
* Je lepší chránit dítě i kloboučkem, bavlněným tričkem a slunečními brýlemi.
* Nevystavujte děti slunci v době, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější – tedy mezi 10. a 16. hodinou.
* Omezujte opalování u dětí mladších šesti let.