„Potřebujete-li pečovat o skutečně rozlehlý pozemek, pořiďte si zahradní traktůrek. Využijete ho při sekání trávy, jejím provzdušňování, převozu materiálu nebo po připojení radlice na zimní údržbu chodníků,“ doporučuje Otto Bezděk.
Zahradní traktůrky plně využijte na plochách nad 1500 metrů čtverečních. Zahradní traktůrky lze dělit na traktory se žacím ústrojím mezi osami, které zvládnou kromě sekání i připojení nejrůznějších nástavců, adaptérů a vozíků, a ridery, které jsou levnější a také menší, takže se hodí pro sekání těsně kolem stromů nebo keřů.
Jaký traktůrek vybrat
Zdaleka ne všechny zahrady jsou úplně rovné, členitost a náročnost terénů je jedním z důležitých hledisek při výběru vhodného stroje. Pro zvlášť náročné plochy s množstvím nerovností a stoupáním se vyplatí uvažovat o náhonu na všechna čtyři kola. Díky němu není veškerý záběr soustředěn pouze na přední nápravu, takže nedochází k prokluzu kol a smýkání stroje.
Máte-li členitou zahradu s množstvím keřů a stromů, poohlédněte se raději po rideru s menším poloměrem otáčení. Ridery jsou levnější než klasické traktory a díky minimální šířce projedou i zahradními vrátky. To vám zaručí lepší a přesnější ovladatelnost a manévrovatelnou stroje na menší ploše.
Naproti tomu zahradní traktory jsou asi nejpohodlnějším způsobem, jak se starat o svoji zahradu. Díky většímu záběru nabízejí rychlejší a kvalitnější sečení, výkonné stroje zvládnou za hodinu i plochu fotbalového hřiště. Většina traktorů umožňuje připojení dalších nástavců, jako jsou radlice, hrábě nebo přívěsné vozíky. A dražší typy vybavené náhonovým hřídelem umožňují připojit i aktivní příslušenství, například provzdušňovač, vertikutátor nebo rozmetač hnojiv.
Zdroj: OBI.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz