Nedáte dopustit na čerstvou domácí zeleninu nehledě na roční období? Možná vlastníte vyhřívaný nebo bezmrazý skleník? Pokud ano, jistě máte zkušenosti a ve svém stálezeleném teritoriu víte co a jak. Jestliže ale hledáte inspiraci nebo zkrátka nechcete na nic zapomenout a vaše svěřence zanedbat, podívejte se na seznam prací, které lze na nový rok ve skleníku dělat.
Leden
• vyséváme: řeřichu, ředkev nebo listový salát, dařit se bude i rychleným odrůdám ředkviček
• sklízíme: polníček, kadeřávek, růžičkovou kapustu a jiné druhy zimní zeleniny
• další práce: u přezimujících rostlin v truhlících pravidelně kontrolujeme výskyt škůdců, popřípadě zastřiháváme výhonky
Únor
• vyséváme: brokolici, cibuli, květák, pórek, papriku, rajčata, artyčoky, hlávkový salát a kedlubny
• sklízíme: zimní zeleninu (podobně jako v lednu)
• další práce: sazeničky zakrýváme textílií, rychlíme jahody (až se objeví květy, ručně štětečkem přenášíme pyl z tyčinek na bliznu pestíku uprostřed květu), kontrolujeme výskyt mravenců a mšic na květinách v truhlících
Jestliže máte skleník, ve kterém v zimě není možné zeleninu úspěšně pěstovat, i tak se najdou činnosti, které vám ulehčí práci na jaře. Tak například je nutné zbavit půdu veškerých zbytků rostlin z předešlé sezóny. Hlínu důkladně zryjeme a umožníme tak její kompletní promrznutí, které s trochou štěstí vyhubí i všechny škůdce. Při hlubokém rytí není od věci přidat i uleželý hnůj nebo kompost.
Půdu nakonec zalijeme a jestliže zjistíme, že je příliš kyselá, tak i zavápníme. Takový proces by neměl dát škůdcům nebo plísním jedinou šanci. A i když se už těšíte na slunečné dny a zasněžený skleník vám působí jen málo radosti, i bílá pokrývka se dá využít. Předně ji odstraňte ze skel a střechy skleníku, aby nezpůsobila škody, a část použijte jako zálivku přímo na záhonky uvnitř.
Zdroj: OBI.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz