Díky dnešním možnostem můžeme naší pleti dopřát blahodárné účinky přírodních produktů z celého světa. Než se ale vrhneme do jejich bezhlavého nakupování, měli bychom vědět, že jakákoliv luxusní kosmetika se po nanesení na nečistou pleť stává zcela neúčinnou. Základem krásné a zdravé pleti je totiž její důkladné čištění, které by mělo být součástí každé denní rutiny. A to obzvlášť v zimě, kdy se na tento nezbytný úkon často zapomíná. Víte, jak na to?
Pro většinu žen znamená čištění pleti jednoduché odlíčení pomocí odličovacího mléka nebo pleťové vody. Po zdánlivém odstranění make-upu se pak obličej opláchne čistou vodou a osuší ručníkem. Hotovo? Ani zdaleka! Pokud i vaše čištění pleti vypadá podobně, rychle se s ním rozlučte. Krásná a zdravá pleť totiž vyžaduje daleko víc pozornosti.
1. Správná teplota vody
Prvním krokem důkladného čištění pleti je přiměřeně teplá voda, která by neměla být příliš horká ani studená. Vysoká teplota vody totiž může pokožku podráždit a tím narušit její ochrannou funkci. Studená voda zase neumožní změkčení kůže potřebné k důkladnému odstranění make-upu a dalších nečistot.
2. Vhodný výběr čisticí kosmetiky
Čisticí produkty vybírejte především podle typu vaší pokožky. Obecně šetrnější bývají ty s krémovou konzistencí typické svým nepěnivým charakterem, které vyhovují zejména citlivé či dehydratované pokožce. Mnohem hlubší čištění však poskytuje kosmetika s gelovou konzistencí, a to díky vysokému obsahu kyselin, jež účinně odstraňují nežádoucí částečky ropy z make-upu a dalších líčidel. Gelové produkty obvykle pění, což na jedné straně umožňuje minimalizovat nadměrnou tvorbu mazu, na straně druhé však mohou způsobovat vysušení pokožky. Nejsou tedy vhodné pro suchou pleť nebo pro použití v zimním obdobím. Stejně tak nejsou v chladných měsících vhodné produkty na bázi alkoholu, protože i ony kůži vysušují. Ideální alternativou jsou olejové odličovače, jež pokožku spolehlivě vyčistí a ještě jí dodají tolik potřebné živiny.
Zejména v zimě nepodceňujte po čištění následnou péči. Pokožka v tomto náročném obobí, během kterého se musí vyrovnat s nepříznivými vlivy počasí, potřebuje především hydrataci, proto ji neopomínejte ošetřit výživným krémem s vitamíny, kyselinou hyaluronovou nebo ceramidy.
3. Dvojí čištění
Pod pojmem dvojí čištění není myšleno jen ráno a večer, ale především dvoufázové večerní čištění pleti. Důležité je zejména tehdy, pokud si na pleť denně nanášíte make-up, zanedbávat byste ho však neměli ani pokud pracujete ve znečištěném prostředí, nebo máte smíšenou či mastnou pleť. A jak celý proces funguje? První fáze čištění odstraní make-up a další nečistoty, zatímco ta druhá zbaví pleť odumřelých kožních buněk. Produkty, které na pokožku následně nanesete tak budou mnohem lépe působit.
4. Poohlédněte se po produktech s kyselinou salicylovou
Výhodou kyseliny salicylové je to, že funguje jako peeling. Přispívá k rychlejší obnově buněk a omezuje nadbytečnou tvorbu mazu. Pokožka je po jejím použití jemná, rozjasněná a doslova pokrytá ochranným filmem složeným z antioxidantů.
5. Týdenní hloubkové čištění
Kromě každodenní péče je pro pleť potřebný i hlubší zásah. K tomu je vhodný enzymový peeling, který jako hloubkový čistič dokáže odstranit odumřelé kožní buňky a pomůže tak vaší pleti dosáhnout sjednoceného tónu. Pamatujte však, že by enzymový peeling neměl být použit ve stejný den jako peeling na bázi kyseliny. Pleť by na takovou kombinaci mohla totiž reagovat nepříjemným podrážděním.
6. Hýčkejte se
Na čištění pleti bychom si měli vyhradit čas. Po nanesení jednotlivých produktů proto věnujte náležitou pozornost i jejich důkladnému vmasírováním do pokožky. Zajistíte tak nejen odstranění posledních zbytků make-upu, ale také zlepšíte mikrocirkulaci krve v obličeji.
Tento článek také můžete